מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


השאלות והתשובות המוצגות כאן, הן חלק מהשאלות שמגיעות אלי, שלדעתי, עשויות לעניין את הקהל הרחב.
אם יש לכם שאלות בתחום הקריירה שלכם, מקומות בהם אתם תקועים בחיים שלכם,  או הערות,אתם מוזמנים לפנות אלי דרך צור קשר.
מבטיח לענות על כל שאלה רלוונטית.
על מנת לקרא את התשובה שלי, מוזמנים לעשות קליק על כותרת השאלה.חיפוש :

ליאורה שואלת :

שאלה:

עבדתי 10 שנים במשרד עורכי דין בתל אביב כמזכירה. לאחר כ 77 שנים התחלתי לחוש תחושת פספוס והחמצה. ראיתי לידי חברות עם קריירות מפוארות, חלקן הפכו לעורכות דין בעצמן, אחת מהן עובדת כמורה, אחרת נהייתה יועצת ארגונית. השיא היה, כשיום אחד, אחת מחברותי הטובות מרימה לי טלפון ואומרת לי, "שמעי איזה קטע, מחר אני אצלך במשרד לראיון, כעורכת דין שכירה ובהמשך תהיה לי אופציה להיות שותפה". 

חשתי מושפלת לחלוטין. לא כי משהו לא בסדר עם זה שחברה שלי מצליחה. ההשפלה שלי נבעה מזה שקלטתי שהחיים שלי מבוזבזים ואין לי קריירה. אז עשיתי צעד התייעצתי עם יועצת קריירה שהציעה לי ללמוד פיתוח תוכנה למובייל. נרשמתי, למדתי במשך שנה בערב וסיימתי בהצלחה.

לא היה לי פשוט ללמוד אחרי יום עבודה מעייף אבל המטרה הייתה חשובה .

עכשיו, כשאני מחפשת בתחום עבודה, אומרים לי את חסרת ניסיון, או שלא חוזרים אלי, ואם כן חוזרים אלי, מציעים לי שכר מגוחך של 5,000 שקל לחודש. היום אני מרוויחה 9,0000 ובכל זאת, אני לא ילדה - למה זה מגיע לי? ומה אני יכולה לעשות?תשובה:

היי ליאורה, שאלת שאלה נהדרת, אני נתקל בשאלה הזאת המון ונדמה לי שכבר התייחסתי לנושא בעבר, אך כיוון שכבר שאלת וזאת שאלה שעשויה לעניין רבים, אשמח לענות.

כל שינוי מקצועי מכיל בתוכו תשלום "דמי לימוד" שמורכבים משני מרכיבים עיקריים: הראשון עלות הלימודים וההכשרה, שגם היא, מן הסתם לא זולה.
המרכיב השני, שאינו פחות חשוב, ואולי יותר חשוב, הוא ההבנה מראש, שבשביל להכניס רגל לענף חדש, כמעט תמיד תהיה ירידה משמעותית בשכר לתקופה של שנה, שנתיים. כאשר שוקלים לעשות הסבה מקצועית, צריך לקחת את זה בחשבון, בדיוק כמו שמתארגנים עם שעות הלימוד אחרי העבודה ובדיוק כמו שמגייסים את התשלום לדמי הלימוד למכללה.
זהו חלק שלא מדברים עליו במכללות וכבר ניהלתי על כך לא מעט דיונים עם מנכל"ים של מכללות שבסופו של דבר, הרבה תלמידים שלהם לא עובדים בענף בו הוכשרו, כי לא היה להם מושג שיצטרכו לשלם דמי לימוד ולקבל שכר נמוך כמה שנים.
בפועל ליאורה, את צריכה לעשות את השיקול הכלכלי שלך, אם חשוב לך המקצוע החדש ואת חושבת שאת תגשימי את עצמך בו, שווה את המאמץ הכלכלי, כולל לקחת על עצמך עבודה נוספת בערבים, לתקופה מסויימת.
בסופו של דבר, לאחר מספר שנים, אם תהיי טובה כמתכנתת, השכר שלך יהיה הרבה יותר גבוה.

טואול - בניית אתרים