מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


השאלות והתשובות המוצגות כאן, הן חלק מהשאלות שמגיעות אלי, שלדעתי, עשויות לעניין את הקהל הרחב.
אם יש לכם שאלות בתחום הקריירה שלכם, מקומות בהם אתם תקועים בחיים שלכם,  או הערות,אתם מוזמנים לפנות אלי דרך צור קשר.
מבטיח לענות על כל שאלה רלוונטית.
על מנת לקרא את התשובה שלי, מוזמנים לעשות קליק על כותרת השאלה.חיפוש :

שאלה: שמי מיכל,(שם בדוי) בת 28, עורכת דין, מתמחה בתחום הפלילי.

שאלה:
שסיימתי את שירותי הצבאי והתלבטתי מה ללמוד, הורי הציעו לי ללמוד משפטים. בזמנו זה נראה לי מגניב. סיימתי את התואר הראשון במשפטים בהצטיינות. נהניתי ללמוד, משהו שמאז שאני עורכת דין, מאוד חסר לי. לאחר התמחות בתחום הפלילי, אליה נרשמתי, למען האמת מתוך סקרנות רבה, המשכתי לעבוד תקופה באותו משרד בו התמחיתי כשכירה ולאחר מכן, התקבלתי לסנגוריה הציבורית.  בשנה האחרונה אני מגיעה הביתה מותשת, עייפה ומדוכאת. קשה לי להודות בזה, אבל אני שונאת את העבודה שלי. אני מוצאת את עצמי עושה רע לאנשים.

אני מטפלת באנשים בשעתם הקשה ולא מצליחה להיטיב עימם.  מוצאת את עצמי מהרהרת, שמא בחרתי בעיסוק לא מתאים לי. ואם, אכן בחרתי לא טוב, האם נכון עבורי לזרוק את כל מה שהשקעתי ולמדתי לפח, רק בשביל להתחיל מהתחלה?  אני מתנצלת על כל הרקע הארוך, אבל רציתי להיות בטוחה שתבין את הרקע לשאלתי היטב.


תשובה:

היי מיכל, תודה רבה על שאלתך ואני מבין אותה היטב. באופן מפתיע, טיפלתי במקרה דומה מאוד לשלך, לפני מספר שנים.

בחירת מסלול קריירה היא סוגיה איתה מתמודדים רבים, בגילאים שונים. ובעוד יש כאלו שיודעים, כל חייהם בדיוק מה הם רוצים לעשות, אחרים ממש לא יודעים. בחירת מסלול קריירה בקרב בוגרי צבא, נעשית, פעמים רבות משיקולים לא בהכרח רלוונטיים.

בראיונות עבודה שערכתי עם מאות בוגרי צבא, לכששאלתי אותם מדוע בחרו במסלול הלימודים שלהם, קיבלתי מגוון תשובות, החל מ: "זה מה שהתקבלתי", "ההורים המליצו", "חברתי הטובה נרשמה ורצינו ללמוד יחד" ועוד.  חלק גדול מהם אינם מממשים את לימודיהם ומחפשים עבודה במקצועות אחרים לגמרי.

מחקר ייחודי שנעשה לפני מספר שנים בתחום בחירת מסלולי הקריירה של בני האדם מעלה כי בני האדם יכולים לרכוש ידע בתחום מסוים, לרכוש בו מיומנות ואף להיות בו טובים, אך להגיע בסוף היום הביתה סחוטים ועייפים ובעיקר לא מאושר. על פי אותו המחקר, הם בחרו עיסוק שאינו מתאים לכישורים הבסיסיים שלהם. 


ובכן מיכל, תשובתי אלייך פשוטה. את צריכה לעשות בחירה בין אם להמשיך לעבוד בעבודה, שכפי הנראה אינה מתאימה לך, למרות ההשקעה הרבה שעשית, לבין לבצע שינוי קריירה, אולי לחזור מעט אחורנית לתקופה, אבל לעסוק במשהו שמתאים  יותר לכישורים הטבעיים שלך וכך גם תהיי יותר מאושרת ומוגשמת. לפניך עוד שנים רבות לעבוד ולכן, אני מציע שלפני שאת מקבלת החלטות שעשויות להשפיע על איכות החיים שלך, דברי איתי ואשמח להפנות אותך למבחן כישורים שיבחן מה הם התחומים הטובים עבורך. אולי תופתעי ותגלי שאת לא רחוקה כל כך מהתחום המתאים לך.

טואול - בניית אתרים