מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


השאלות והתשובות המוצגות כאן, הן חלק מהשאלות שמגיעות אלי, שלדעתי, עשויות לעניין את הקהל הרחב.
אם יש לכם שאלות בתחום הקריירה שלכם, מקומות בהם אתם תקועים בחיים שלכם,  או הערות,אתם מוזמנים לפנות אלי דרך צור קשר.
מבטיח לענות על כל שאלה רלוונטית.
על מנת לקרא את התשובה שלי, מוזמנים לעשות קליק על כותרת השאלה.חיפוש :

אמיר (שם בדוי) סטודנט בן 26, שנה שניה של לימודי הנדסה בטכניון שואל:

שאלה:

כל חיי ידעתי שאני רוצה להיות מהנדס, כמו אבט שלי. התחלתי באוקטובר את השניה השניה שלי בלימודים. פתאום זה נראה לי קשה מדי. המון שעות שאני משקיע בהבנת החומר. אני כמעט לא יוצא לבלות כבר. כל הזמן מקבל עוד ועוד מטליות ואני מרגיש שאני טובע. לאחרונה התחלתי לחשוב על עזיבת הלימודים ועל נסיעה לטיול בדרום אמריקה לכמה חודשים, לנקות את הראש. ראיתי את הפינה שלך וחשבתי לשאול אותך מה דעתך בנושא.
תשובה:

תודה לך אמיר על פנייתך. אני מודה לך על השאלה, שהיא אגב, שאלה מאוד נפוצה בקרב לא מעט סטודנטים. אכן, לימודים אקדמאיים בכלל ולימודי הנדסה בפרט, עשויים להיות מאתגרים ולא פשוטים ולא לכל בהכרח מתאימים לכל אחד.

אני קולט לחלוטין מדבריך את הקושי שאתה חווה ואני בטוח שהדילמה שלך, לעיתים נראית כבלתי פתירה. ובכל זאת, רגע לפני שאתה מקבל החלטות, אני רוצה לבקש ממך לנסות משהו קטן שלקוח מעולם ה NLP, בו אני מתעסק, בין היתר.

בקשתי אליך היא שלאחר תקרא דברים אלו, תעצום את עינייך במקום שקט ותנסה לדמיין את עצמך 24 שנה קדימה. אתה בן 50, מאחוריך למעלה מ20 שנות עבודה. לא למדת לימודי הנדסה ואתה עוסק בתחום אחר, אולי איש מכירות, אולי איש טכני בחברה כלשהי. נסה לראות בעיניים את העבודה שלך. את הכלים איתם אתה משתמש. את המשרד שלך. נסה לשמוע באוזניך את הקולות של המהנדסים שאתה פוגש בהפסקת הצהריים בחדר האוכל של החברה בה אתה עובד, על מה הם מדברים, מה הם אומרים, איך הם נראים לך.

עכשיו נסה לדמיין איך אתה מרגיש, אתה שלם עם עצמך? אתה מאושר בבחירות שעשית? טוב לך בסך הכל? או שאולי לא רע לך, אבל בכל זאת, אתה חש תחושה שיכולת לעשות דברים אחרים, להיות מהנדס.\

נסה להתרכז בתחושה שלך, איך אתה מרגיש? מה אתה אומר לעצמך באותה סיטואציה? האם אתה מרגיש שלם ומאושר? האם אתה מרגיש מוגשם? תהיה שם עם התחושות שלך.... תן לעצמך כמה רגעים להרגיש, לשמוע את הקולות, לראות את המראות.

עכשיו פקח את עינייך וחזור להווה. יש מצב שהתשובה כבר מצויה בידיך. אם אתה רואה את עצמך שלם לגמרי עם בחירתך לעזוב את הלימודים ואתה רואה את עצמך מרוצה מהעשייה שלך, אז אכן, כדאי לך לעזוב את הלימודים ולחפש לך מסלול אחר. אבל, אם אתה מרגיש פספוס, אכזבה מעצמך, אולי תחושת כישלון או משהו דומה, עליך לדבוק בלימודים שלך. במקרה זה, הייתי מייעץ לך ליצור לעצמך חזון תעסוקתי  מעצים, שיש לו משמעות רבה עבורך. שאלות שיכולות לסייע לך לבנות את חזונך:

  • איזה מהנדס אתה תהיה?
  • באיזה מקום אתה הולך לעבוד?
  • באיזה פרויקטים גדולים אתה הולך להיות מעורב?
  • מה הולך להיות השכר שלך בעוד 10 שנים?
  • איזה משרד יהיה לך?
  • כמה אנשים, אולי תנהל?

מניסיון אישי, רב שנים, אני יכול להגיד לך שכאשר יש לך חזון מעצים הכשלים שבדרך, נראים לעיתים קטנים יותר וברי פתרון. לפתע הם עשויים להראות לך כאוסף של בעיות טכניות שלהן, שאתה כבר יודע לתת פתרונות. זה עשוי אף להופיע לך כרשימת מטלות שאתה צריך לטפל בהן, על פי סדר עדיפות, מהחשוב לפחות חשוב, מהדחוף לפחות דחוף. זאת הזדמנות עבורך גם לעשות לעצמך סדר בעדיפויות שלך, אבל על כך ארחיב בהזדמנות אחרת.

טואול - בניית אתרים