מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

האם כדאי לי לפתוח עסק עצמאי?


עם השינויים בשוק התעסוקה, יותר ויותר אנשים מוצאים את עצמם  בתהיות הנוגעות להמשך הקריירה שלהם ולרצף התעסוקתי.

לא פעם, בשיחות שאני מקיים עם מתאמנים שלי, או עם מתעניינים אחרים, אני נשאל לגבי הכדאיות של פתיחת עסק, באותה הזדמנות שהעובד פוטר והוא לא מוצא עבודה. פעמים רבות מגיע אלי מתאמן שמספר לי איך במשך מספר חודשים הוא מחפש עבודה בתחום שבו התמחה וכיוון שאינו מוצא משרה בשכר שהיה לו קודם, הוא שוקל לפתוח עסק, להיות עצמאי בתחום ההתמחות שלו, או ללמוד משהו חדש ולהתמחות בו.


אני חייב להתייחס לחוסר הגמישות שמחפשי עבודה רבים מגלים, כאשר מציעים להם משרות טובות, רק בשכר נמוך יותר ממה שקיבלו בעבר.  אם נבחן לעומק את הנושא, פעמים רבות, מה שמונע ממועמד לעבודה לקבל הצעת עבודה טובה בשכר נמוך ממה שהיה לו, הוא האגו שלו. אני שומע תשובות כגון: "אני לא מוכן לחזור אחורנית, או להרוויח פחות".

אבא שלי עליו השלום, לימד אותי פעם את ההבדל בין להיות צודק לבין להיות חכם. כשאני מבקש להיות צודק, אני נלחם על זכויותיי, מיידע את כל מי שצריך לדעת, מה מגיע לי ומה אני לא מוכן לקבל. הבעיה בגישה זו, עלולה להיות שהבחירה ב"להיות צודק" לא תמיד תשיג עבורי את התוצאות הרצויות, ומנסיון יצא לי לפגוש מובטלים שנה שלישית ויותר שלא הצליחו למצוא עבודה בשכר הקודם ועדיין מחפשים. מה שבטוח, הזמן אינו פועל לטובתם כלל.

לעומת זאת, כשאני בוחר בגישה של ״להיות חכם", אני בוחר תוצאה שעשויה לשרת את האינטרסים שלי בטווח הקצר והארוך לעיתים קרובות באופן טוב יותר, גם אם אני נאלץ להתפשר.


כמנכ"ל חברה יצא לי לשכנע מועמדים לעבודה להתחיל לעבוד  בשכר נמוך ממה שהיה להם בעבר, וזאת במקום להמשיך לחפש עבודה. רבים מהם הודו לי על כך זמן רב לאחר מכן, מכיון שהם הבינו שבעצם קלטו קיבלו את ההזדמנות  לחסור למעגל העבידה ולמעגל התרומה בגיל בוגר, במקום להמשיך לשבת בבית ולהרגיש חסר ערך.

כיצד זה מתקשר עם כותרת המאמר שלי?  לא מעט ממחפשי העבודה, לאו דווקא אלו שתיארתי לעיל, מעלים בשלב כלשהו את האפשרות להקים עסק עצמאי ולהתפרנס ממנו. הרעיון כשלעצמו בכלל לא רע, אבל לעיתים קרובות ההקשר שלו לא טוב, בלשון המעטה לפתוח עסק עצמאי דורש ממני, העובד, יותר מלבחון את זה כפתרון לבעיות תעסוקה. למען האמת, עסק עצמאי אינו פתרון טוב למחפשי עבודה.


הוא אינו טוב כחלופה לעבודה כשכיר ששואף שיהיה לו ביטחון תעסוקתי, שכר מובטח בתחילת כל חודש, ימי מחלה, חופשה ועוד. עצמאי הוא סוג של "חיה" מסוג אחר. מה שמאפיין בעלי עסקים קטנים ובינוניים, זאת התשוקה לעסוק במשהו שגורם לי התרגשות, משהו שאני עושה בו הבדל, שאני עושה אותו טוב. זה לא משנה, לצורך הוויכוח, אם אני עורך דין, בעל דוכן פלאפל או מאמן עסקי. זה לא אומר שעצמאי הוא אלטרואיסט שמקדיש את חייו לסייע לאחרים בהתנדבות. הוא בהחלט יכול וזכאי לקבל כסף עבור השירותים והמוצרים שהוא מספק ללקוחותיו. אבל זה לא המניע הראשי שלו. זה לא מה שגורם לו לקום בבוקר, להתמודד עם המינוס בבנק, להתמודד עם לקוחות שלא משלמים, עם התחרות בשוק, עם הצורך בהורדת עלויות, בריבוי שעות עבודה וכ"ו.  נהפוך הוא. כ 40 אלף עסקים קטנים ובינוניים נסגרים מדי שנה בישראל, מתוך כחצי מיליון עסקים קטנים ובינוניים קיימים. רבים מעסקים אלו לא מסיימים שנת קיום שניה. חלקם נסגרים בגלל טעויות ניהוליות, שיווקיות וכדומה, חלקם לא ניתחו נכון את היתרונות וחסרונות שלהם, לא הכינו תוכנית אסטרטגית, לא ישבו והגדירו מה השירותים והמוצרים הייחודיים שלהם, מי קהל היעד לכל אחד המוצרים והשירותים וכ"ו. אבל לא מעט מהם, פשוט חסרי חזון, לא כי אין להם חלומות, אלא כי הם פשוט לא טרחו להגדיר אותו, בין אם חשבו שזה מיותר, ובין אם מחוסר ידע, וכשהתחילו הקשיים הם פשוט נשברו.


בסיכומו של דבר, אני מבקש למקד את תשומת לב הקוראים, לתובנות שלי בנושא.

פתיחת עסק עצמאי זה דבר נפלא והגשמה עצמית אדירה, בהנחה שבעל העסק עושה את כל הפעולות הנדרשות על מנת לאפשר לו להצליח בעולם העסקים. זה אינו פתרון תעסוקתי לאנשים שנפלטו משוק העבודה, אם אין להם את התשוקה לעשות זאת. ללא התשוקה, הסבירות הוא גבוהה להתרסקות העסק, תוך זמן קצר ואובדן ההשקעה הראשונית. מוטב למחפש העבודה שלא מוצא את מקומו בשוק מהסיבה שמציעים לו שכר נמוך יותר, להתפשר מעט על השכר המוצע ולהמשיך לעבוד באותו העיסוק, במצב זה.

בהצלחה .

 

 

 

טואול - בניית אתרים