מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

לא עובר ראיון עבודה.

דוד בן 35,  הגיע לתל אביב לפני מספר שנים מהדרום. עבד כעוזר של נהג חלוקת מוצרי חלב במשך כשנתיים ומאחר שהנהג הפסיק את עבודתו, עקב מחלה, דוד מצא את עצמו מחפש עבודה בשוק.


דוד מצלצל אלי ביום חמישי אחר הצהריים, ואומר לי "אני מיואש" – "אני מחפש עבודה יותר רצינית, כזאת שתהיה לטווח ארוך יותר, ולא מצליח לעבור ראיונות עבודה".


לאט לך דוד, אני אומר לו. תאר לי את הסיטואציה. איך אתה מחפש עבודה? 


"אני מסתכל על משרות דרושים באתרי אינטרנט במספר תחומים, למשל רצו מוכר בהום סנטר, הגשתי מועמדות, חיפשו איש לוגיסטיקה לחברה אחרת, גם הגשתי וכו'".


אוקי – אז קורות חיים יש לך. האם אתה מקבל טלפונים בעקבות הגשת קורות החיים? "בדרך כלל כן" עונה דוד.


אם כך, הבעיה לא בקורות החיים, תאר לי מה שמתרחש בהמשך. איך מתנהלת שיחת הטלפון?


"מתקשרות אלי בדרך כלל רכזות הגיוס, מתנהלת שיחה על העבר התעסוקתי שלי, על מה שאני רוצה לעשות בעתיד, על ציפיות השכר שלי וכו'."


האם מזמינים אותך לראיון פרונטאלי בארגון?  "כאן מתחילה הבעיה, חלקם אומרים לי שאני לא מה שהם מחפשים, חלקם אומרים לי שיחזרו אלי ואף פעם לא חוזרים אלי ובחלק מהמקרים מזמנים אותי לראיון, אבל אני לא עובר אותו."


לאט לך דוד. אתה רץ קדימה, מה הכוונה, לדעתך, כשאומרים לך שאתה לא מה שהם מחפשים?


"לא יודע, אולי דרך עדינה להגיד לי לא"? 


אני לא ממש יודע, נצטרך לברר את זה ביחד. עכשיו תאר לי את אותם מקרים בהם אתה בראיון העבודה, מה קורה?


"זה בדרך כלל מתחיל טוב, ואז אחרי כמה שאלות, אני מרגיש שאין להם מה לשאול אותי וזה מסתיים, אומרים לי נהיה איתך בקשר וזה אף פעם לא קורה".


דוד ידידי, נראה לי שאנחנו צריכים להיפגש לשיחה שבה ננסה להבין מה לא עובד לך.


נפגשנו. אני יושב בקפה, ממש כמו עכשיו, ממתין להגעתו של דוד, וקורא באתר אינטרנט משהו בתחום שמשך את תשומת ליבי. אני מרים את ראשי ולהפתעתי הגמורה, דוד יושב בכסא מולי, בשקט, מסתכל עלי, ממתין שאסיים את ענייני במחשב.


דוד?  "כן, זה אני בוקר טוב, לא רציתי להפריע לך".


כמה זמן אתה יושב כאן?  "בערך 10 דקות" 


עשר דקות אתה יושב בשקט ולא אומר מילה?  "לא רציתי להפריע לך".


מה היה קורה אם היית מפריע לי? שאלתי אותו בעניין רב. "אולי היית מתעצבן, כי תכלס, הקדמתי".


ניהלנו שיחה ארוכה על עברו של דוד בבאר שבע, על כך שכואב לו שוויתר על לימודים אקדמיים כי הוריו היו זקוקים לעזרה, על כך שהוא מרגיש חסר ערך ומפוספס.


מה הכוונה מפוספס? אני מקשה עליו בשאלה.


"אני יודע שיכולתי להגיע להרבה יותר בחיים, בתכלס, אני בן 35, רווק, אין לי דירה, אין לי בת זוג, אין לי ילדים ואין לי מקצוע – אני אבוד לחלוטין. בתיכון נחשבתי לעילוי, יש לי בגרות 5 יחידות במתמטיקה, באנגלית ובפיסיקה.  בצבא הייתי בצנחנים, הייתי מועמד לצאת לקצונה ואז החלו הבעיות של הורי ונאלצתי לעזוב הכל ולטפל בהם. אני לא כועס על זה, רק מתוסכל, פספסתי את חיי".


דוד יקר. איך היית מגיב עכשיו, אם הייתי אומר לך שלא פספסת כלום והכל עדיין אפשרי?  


"הייתי שואל אותך איזה כדור לקחת הבוקר, או אם עישנת סמים".


מה רמת האמון שלך בעצמך היום דוד?  "אה, זה פשוט, אני לא מאמין בשום דבר, הכל נראה לי שחור, העתיד שלי אבוד, אני צריך רק לשרוד".


לשרוד, לשם מה? אני מקשה על דוד.  מה המטרה שלך בחיים? "כיום אין לי ממש מטרות" אני צריך לאכול ולשלם שכר דירה ואני מחפש עבודה שתעזור לי לשלם את החשבונות".


דוד, בוא נגיד עכשיו שאני קוסם, בעל עצמה רבה ואני שם בידך שרביט קסמים שיכול להגשים כל חלום שאתה רוצה, מה היית מבקש לעצמך?


"למצוא עבודה עם שכר שיספיק לי לחיות. כל היתר לא אפשרי".


אבל בוא נניח, לצורך השיחה שלנו, ששרביט הקסמים שלי כל כך עוצמתי שיכול להגשים גם מה שלא אפשרי. מה היית מבקש לעצמך?


דוד משתתק לרגע, ואז בלחש אומר "תמיד חלמתי להיות רואה חשבון, כזה שמטפל בחשבונות של ארגונים גדולים ומטפל במיליוני שקלים. חלמתי להיות נשוי, שיהיו לי שנים, שלושה ילדים, אבל כל זה כבר לא אפשרי! אני זקן מדי, אין לי סיכוי ללמוד ובטח אף אחת לא תרצה להתחתן עם אפס כמוני".


דוד יש לנו עבודה לעשות. אנחנו נחלק אותה לשני חלקים. ראשית, נטפל ביכולת שלך למצא עבודה, כי זה הדבר הבוער לך. אבל אני רוצה להציע לך שאחרי שתמצא עבודה, נמשיך את עבודתנו ונראה איך אפשר לשנות דברים, כך שתראה שלא הכל אבוד.


דוד, חשוב לי שתקלוט את הדרך שבה אתה נוכח  בעולם, אתה יושב שפוף, כאילו מנסה להתחבא בתוך הכסא שלך. ישבת מולי בשקט כ 10 דקות, רק כדי לא להפריע לי. איבדת את האמון בעצמך. אני רוצה שתשקול שכל זה נכנס איתך לראיון העבודה.


״מה זאת אומרת?״, שואל אותי דוד.


זאת אומרת שרכזות הגיוס שמשוחחות איתך בטלפון או בריאיון פרונטלי, קולטות שאתה משדר חוסר ביטחון, ״אפס״ כפי שאתה העדת על עצמך. רואים את זה בפנים שלך, בשפת הגוף שלך, בדרך שאתה נוכח בעולם, בטון הדיבור שלך.


זה מאוד בולט. כאשר לא מכירים את הסיפור שלך, מה שבולט לעין זה בחור שמשדר חוסר ביטחון מוחלט ושאף מגייס לא רוצה לגייס לארגון שלו עובד כזה.


הם מראיינים עשרות מועמדים, אין להם זמן לשמוע את סיפור החיים שלך, שהוא מדהים ומעורר השראה, בעיני. וכך קורה שאתה לא עובר ראיונות.


"אז מה אני עושה עכשיו?"


אנחנו נעבוד על זה. אכין אותך לראיונות העבודה, נבנה לך תוכנית תרגול של ראיונות עבודה, שבחלקם אתה לא תעבור, רק כדי להתחיל לתרגל להשאיר את "שקית זבל" מחוץ לחדר הראייון.


להביא איתך את דוד שיש לו בגרות מרשימה, שרצה להיות רואה חשבון שהיה צנחן וסייע להוריו בעת מחלתם. זה דוד אחר לגמרי.


אנחנו עומדים לתרגל את זה במהלך המפגשים הבאים שלנו.


"אין לי ממש כסף לשלם על השירות שלך". דוד, אל תדאג בקשר לזה. אני אגבה ממך מחיר סמלי. בוא נסכם, שכאשר תהייה רואה חשבון, אתה תחזיר לי את הכל בריבית דריבית. מקובל?


 "כן, נראה לי שכן". 


תרגלתי עם דוד הכנה לראיונות טלפוניים ופרונטאליים ולאחר כחודש מצא עבודה בחנות בתל אביב. 


המשכנו להיפגש, אחת לשבוע, במשך כחצי שנה לאחר מכן. דוד נרשם ללימודים באחת המכללות המוכרות, אומנם לא לתחום ראיית חשבון, אלא למנהל עסקים עם התמחות במימון. הוא סיים סמסטר ראשון בהצטיינות.


אהה, כן, בלימודים פגש את דנה, בת הזוג שלו. הם יחד כמה זמן.


נפרדתי  מדוד לפני כשנה ונשארנו בקשר טלפוני ובמייל. הבוקר, פגשתי אותו בעזריאלי בתל אביב. מהקצה השני של הקניון זיהה אותי, רץ אלי וקורא בקולי קולות "דובי אתה חייב להכיר את דנה חברתי".


ירדו לי דמעות, מבחור שישב מולי בשקט, שקיווה שהאדמה תבלע אותו, פגשתי בחור מרשים, לבוש יפה, זקוף, עם בת זוג והעיקר, זוג עניים מחייך, פנים בורקות...


אני לא צריך ממנו תשלום... זה התשלום עבורי, הזכות הענקית לגעת בחיים של אדם, לסייע לו לעשות הבדל מהותי כל כך באיכות החיים שלו – וואוו ענק.


 


 


טואול - בניית אתרים