מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

יוסי - ילד שלי מוצלח

צלצול הטלפון העיר אותי מרגע של חלום באספמיה, אותם רגעים שאני מנצל לחשיבה יצירתית והמצאתית. בצדו השני של הקו, מציגה את עצמה רינה (שם בדוי), ניכר מקולה שהיא כבר לא צעירה, "קיבלתי את הטלפון שלך מבן משפחה שהיה אצלך בתהליך ייעוץ קריירה והמליץ עליך בחום", היא אומרת..

"במה אני יכול לסייע לך"? שואל מסוקרן... 

"האמת שלא לגבי התקשרתי. אני מדברת איתך על הבן שלי, יוסי, בן 29 (שם בדוי), שלא עובד באופן מסודר כבר כמה שנים, לא למד שום דבר, חי עם בת הזוג שלו אצלנו בבית ונראה שלא ממש רע לו.

בעלי ואני שוחחנו איתו הרבה פעמים, ניסינו לסדר לו עבודה בכל מיני מקומות, והוא בשלו. יושב כל היום בבית, מול הטלוויזיה או המחשב ולא ממש אכפת לו. לפעמים כשאני לוחצת עליו חזק הוא הולך לראיון עבודה, חוזר אחרי שלא קיבלו אותו ואומר שהמשרה שסידרתי לו נראית לו משעממת והוא מחפש משהו אחר. לא נראה לי שהוא ממש מחפש עבודה. מרוב ייאוש, שקלנו גם לזרוק אותו מהבית, לרחוב."

"מה בדיוק מפריע לך ולבעלך בסיטואציה"?  שאלתי

"ראשית, הוא זורק את העתיד שלו לפח, נראה שאם לא יקרה שינוי, אין לו עתיד או קריירה.

הדבר השני שמפריע לנו מאוד, הוא שהוא חי על חשבוננו, עוד עם בת הזוג שלו. אנחנו פנסיונרים, חיים מפנסיות צנועות וצריכים להאכיל בהם 4 פיות. זה לא ממש הוגן כלפינו."

"האם קיימתם שיחה בנושא עם יוסי"? שאלתי.

"קיימנו עשרות שיחות איתו. למעשה, אין כמעט שבוע שאני או בעלי, לא יושבים איתו, מנסים לדבר איתו. בהתחלה הוא הקשיב, ענה שמחפש עבודה, אבל עדיין לא מצא את העבודה שהוא מעוניין בה, בחצי שנה האחרונה, איך שאנחנו מתחילים את השיחה, הוא נכנס לחדרו וטורק אחריו את הדלת. לא מוכן להקשיב.

אני לא ישנה בלילות, אוכלת את הלב, לבעלי עלה לחץ הדם והאמת, התחלתי לחשוש לבריאותו.

אנחנו בייאוש מוחלט. הציעו לי שנפגש איתך, אולי, אם תדבר עם יוסי, תצליח להחזיר אותו למסלול העבודה ודברים יסתדרו."

"תראי רינה, את מדברת איתי על תופעה מוכרת ומאוד כאובה. אני אשמח לשוחח עם יוסי, אבל, לדעתי, זה לא יפתור את הבעיה, מהסיבה הפשוטה ששיחה שלי עם יוסי, שלא מיוזמתו, תהיה עבורו גרועה, לא פחות מהדרך שבה מופיעות אצלו השיחות שאת ובעלך מנהלים איתו כל שבוע. אשמח להגיד לך איך בעיני שיחות אלו מתפרשות אצל יוסי״.

"אבל יש לנו רק כוונות טובות", מתגוננת רינה.

"ברור שיש לכם רק כוונות טובות ואין על כך עוררין, אך יוסי לא יכול כרגע לראות את זה. מה שיוסי רואה, זה זוג הורים שמנסים לתקן את יוסי .

יוסי רואה את עצמו כמישהו שמאכזב, לא רק את עצמו, אלא גם אתכם. לכן, הוא לא יכול לשמוע את זה יותר. הוא נסגר בחדרו ונאחז בדברים היחידים שעובדים עבורו: בת הזוג שלו ומשחקי המחשב. שם העולם לא אכזב אותו".

"אני מבינה", נאנחת רינה. "אז איך אפשר לשנות כאן משהו?"

"נראה לי שצריך לשנות גישה עם יוסי. אין שום טעם לחזור בפעם המיליון על אותם מסרים. האמיני לי שהוא כבר קלט אותם בפעמים הראשונות. הרעיון הוא לנהל איתו שיחה מסוג אחר, שיחה, שמטרתה אינה "לתקן" אותו, כפי שהוא מקשיב לשיחה, אלא לשמוע ממנו מה חשוב לו, מה היה רוצה שיקרה, איך הוא רואה את העתיד שלו. בשיחה אפשר בהחלט להעלות את הקושי הכלכלי שלכם, לפרנס עוד זוג אנשים מהפנסיות שלכם. אבל, רק אחרי שיושבים איתו ומקשיבים לצד שלו, מה חשוב לו, מה היה רוצה שיקרה, איזה עזרה הוא רוצה לקבל מכם, או מגורם אחר, על מנת לשנות את המציאות בה הוא חי ועוד.

זאת שיחה שלא צריכה להתנהל באווירה הרגילה, הייתי אפילו מזמין את יוסי לבית קפה, מחוץ לבית, מזמין ארוחת בוקר טובה, מדבר על הא ועל דא .
זאת ארוחת בוקר בין אמא לבן, ולא עם אבא ואמא שמנסים לתקן את הילד."

"רעיון טוב", אומרת רינה, בהתלהבות "יש לו יום הולדת בשבוע הבא, אגיד לו שאני מזמינה אותו לארוחת בוקר, הוא אוהב את זה."
 

"רינה, חשוב שהשיחה תהיה באווירה רגועה, מכיוון שאם הוא יחוש לחץ, הוא ייסגר. אני מציע שתרשמי לך על דף את מטרות הפגישה איתו ומה הדברים שאת רוצה להגיד ובאיזה דרך, כך שהשליטה שלך בשיחה תהיה גבוהה, עד כמה שניתן.

הייתי מתחיל את השיחה בכך שהייתי אומר לו  שהוא הבן שלי והוא הדבר הכי חשוב בחיים שלי ואני אוהב אותו, ללא קשר למה שהוא עושה וללא תנאים. ושאם אני לוחץ עליו זה כי אכפת לי ממנו, ולא כי אני רוצה שירגיש רע.

משם, הייתי מעביר אליו את זכות הדיבור, עם השאלה איך הוא רואה את הדברים, מה הוא מרגיש. ייתכן ויגיד דברים שלא ינעמו לאוזנייך. אני ממליץ לך להקשיב, לא לענות בשלב הזה ולא להתגונן. תני לו לדבר, להוציא את כל מה שעל ליבו.

אם יגיד לך בשיחה שהיה רוצה לחזור למעגל העבודה, אבל לא יודע איך, זה השלב להציע לו שירות של יועץ ומאמן קריירה, שיישב איתו ויבנה איתו מסלול מותאם ליכולות ולרצונות שלו.

שיחה כזאת שלי איתו, לאחר השיחה שלך, עשויה להיות אפקטיבית עבורו ונוכל להתחיל לעבוד.

כרגע, אם אני אתקשר אליו, לפני קיום שיחה כזאת שלך, איתו, היא תופיע אצלו כניסיון נוסף שלכם / שלי לתקן אותו, ולא נצליח להשיג בכך שום דבר.

רינה חשוב לי שתביני שגם אם את ובעלך תעשו כל שביכולתכם,  לא מובטחת הצלחה. ההצלחה אפשרית רק אם יוסי עצמו ירצה את השינוי מאוד ויפעל בהתאם, אז דברים יתחילו להתרחש. אולי זה יקרה כתוצאה מהשיחה שלך איתו ואולי זה לא יקרה אף פעם.

שוב, חשוב לי שתדעו שאתם עשיתם כל מה שביכולתכם לעזור ליוסי. עם כל הכאב, אם יוסי לא ירצה את עזרתכם והמצב לא ישתנה, תצטרכו להחליט אם אתם ממשיכים לחיות באותה הדרך או מכניסים שינוי לחיים.

בואי נקווה שהשיחה שלך איתו תעורר בו משהו והדברים יתחילו לזוז."

 

 

 

טואול - בניית אתרים