מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

הקשר בין "לחוש כישלון" לקריירה שלנו

הפעם אני רוצה לספר לכם על חבר נפש שלי, מזה שנים רבות, נקרא לו, בשם בדוי "יוסי". ההכרות שלנו הולכת הרבה שנים אחורה, כאשר עבדנו יחד בחברה לציוד משרדי אי שם בשלהי שנות ה 80. נדמה לי שהמפגש הראשון, המשמעותי בינינו היה, כאשר יוסי ואני נסענו יחד לחניון נמל התעופה, לקחת רכב של אחד העובדים שטס לחו"ל ויוסי הציע לי להמתין במכונית והוא זה שילך להוציא את הרכב מהחניה – כי להניע מכונית  מסג סימקה קרייזלר משנת 78, זה אתגר לא פשוט....

מאז יוסי ואני בקשר חברי, טלפוני ומפגשים, המשפחות נפגשות לעיתים, הולכים לאירועים אחד של השני ועוד....
למה בחרתי לספר על יוסי? כי במרבית שנות ההכרות שלנו, ניסיתי "לתקן" אותו... יוסי הוא בחור אינטליגנטי ומוכשר מאוד, שבחר לעסוק בעבודה שהיא הרבה מתחת ליכולותיו המקצועיות ומן הסתם, גם הרבה פחות מתגמלת, מבחינת שכר. ניהלנו בנושא שיחות ארוכות על פני שנים רבות... לא ויתרתי לו. אמרתי לו, יוסי אתה בעל יכולת מדהימה, אתה מבזבז את עצמך לדעת.... למה? למה אתה עושה את זה לעצמך?. נדמה לי שניתן היה לכתוב אנציקלופדיה שלמה רק מניסיונות השכנוע שלי.

בכל השנים, יוסי נתן לי את אותו הסבר בדיוק – "אני לא רוצה", הוא אומר. "אני עובד בעבודה פשוטה, חוזר בערב הביתה למשפחתי וזה מאוד ממלא אותי".  כמובן שלא הצלחתי להבין אותו. לקבל את זה... ראיתי בו מישהו שחושש, שפוחד לעשות שינויים... הראיתי לו איך הקריירה שלי נסקה למעלה, התקדמתי בעשיה, בשכר.. והוא עומד באותו מקום. לא הצלחתי להבין את זה... החברות שלנו היא כל כך טובה ועמוקה שהבדלי הדעות הללו מעולם לא פגעו בה.

בעקבות השינויים שחלו בי בשנה האחרונה, עליהם הרחבתי בפוסט הקודם שלי, הבחירות שלו התחילו להראות לי הגיוניות. נכונות... פתאום התחלתי לשאול את עצמי... האם הוא חי נכון יותר ממני, או אני יותר נכון ממנו..? והתשובות, ששנים היו לי מאוד ברורות נהיו מטושטשות, לא חד משמעיות יותר....  בסופו של דבר, יוסי חי במשך כל השנים הללו, כשהוא באיזון בין בית לעבודה, בהרמוניה גדולה בהרבה מן החיים שלי. פשטות החיים, לפעמים יש בה יתרונות.

לאחרונה, כאשר ישבנו לנו לכוס קפה, שיתפתי את יוסי שאני כותב עליו סיפור... והתגלגלנו לשוחח על הקריירה שלו. ברגע של גילוי, אמר לי כי יש הרבה אמת במה שטענתי כל השנים, וכי חלק מה "תקיעות" במקום, נבע מפחד מכישלון. יוסי העדיף להיות במקום המוגן והבטוח ולא להסתכן בכישלון, חלילה. במסגרת עבודתי אני פוגש, לא אחת מועמדים לעבודה שאני קולט עליהם את אותה "תסמונת"... החשש לעשות צעד, שמא, חלילה, יכשלו, שמא לא יצליחו, ומה זה אומר על מישהו שנכשל? האם להיכשל במשהו פרושו "אני כישלון"? – עבור הרבה אנשים, התשובה היא חיובית והפחד מכישלון משתק אותם, עד לכדי אי-עשיה.

מניסיוני, על מנת להצליח במשהו, צריך גם להיות מוכן להיכשל בדרך, ליפול, להתרסק, לקום מחדש, ללמוד מה לא עבד, מה לא הצליח ולהמשיך הלאה. כישלון, פירושו: לא קיבלתי את התוצאה שציפיתי לקבל, כתוצאה מעשיה או פעולה שעשיתי. זה לא אומר "אני כישלון"   ויש פער גדול ביניהם. אדם שנכשל הוא מישהו, שלא מצליח להשיג תוצאה מצופה, לא מתחקר את צעדיו ופעולותיו, אולי ינסה שוב, ושוב  להשיג את אותה תוצאה באמצעות ביצוע אותן פעולות ממש. הכישלון הוא חוסר הנכונות ללמוד ממה שלא עבד, ממה שלא הצליח, להיות משוכנע שהאחר לא בסדר, או, לחליפין, להגיע למסקנה השגויה : "אני כישלון". להתייאש ולא לנסות יותר. לעומת זאת להיכשל במשהו, פירושו: "יש לי תוכנית פעולה, אני פועל למען הגשמתה וחלק, או כל הפעולות שעשיתי, לא הצליחו להביא את התוצאה המקווה". ההבדל  יהיה בפרשנות שאני נותן "לכישלון". אם אביא זאת למקום של "אני לא יוצלח" קשה מאוד יהיה לייצר מזה תוכנית פעולה אפקטיבית. אבל אם הפרשנות שאתן לכך היא פרשנות: " בוא ואבדוק ואלמד מה עשיתי לא טוב, או לא נכון, על מנת שבפעם הבאה אעשה את הדברים טוב יותר"- רק טוב יכול לצמוח מזה.

מגיעים אלי בשבוע עשרות קורות חיים של מועמדים. חלק גדול מהם, בעלי ניסיון חיים וניסיון מקצועי, שבמבט קצר על קורות החיים שלהם, אני מבחין בנקודה בה הקריירה שלהם נעצרה. לא אטען שכל מי שהקריירה שלו לא התקדמה, חווה כישלון. אחדים נפלו "במלכודת הדבש" – אותה משרה נוחה, שיש שכר בצידה, לא דורשת יותר מדי ועיקרון הנוחות הוא המנחה העיקרי. הבעיה העיקרית במקרים אלו, שהשכר המשולם להם באותם ארגונים מתעדכן לעיתים רק בגלל הותק שלהם בעבודה וללא קשר להתפתחות מקצועית או שינויים בתרומתם לארגון וכשהם נפלטים לשוק, אם הם מוזמנים לראיונות עבודה, מוצע להם שכר המותאם לרמת התרומה לארגון, מה שמעמיד אותה בפני דילמה לא קטנה ובפני תקופה לא קצרה של אבטלה.

 אחדים מהם סתם "עצלים". למדו בעבר קורס מקצועי, עסקו באותו תחום מספר שנים, לא טרחו להתעדכן, ללמוד ולהתפתח ומצאו את עצמם לא רלוונטיים. כמובן ישנם עוד מקרים שונים ומשונים של אנשים שנפלטו משוק העבודה, או  מוצאים את עצמם עובדים במקום שהם לא סובלים וקצרה היריעה מלפרט אם כולם.

מניסיוני בתחום ליווי וייעוץ קריירה  יש מכנה משותף די רחב והוא שלא הכל אבוד. שרבים מהם יכולים עדיין להשתלב מחדש בשוק העבודה ו/או להחליף מקום עבודה קיים בעבודה יותר מספקת. לעיתים קרובות, מה שעשוי לסייע להם הוא תהליך ייעוץ קריירה, שבמהלכו מבצעים ניתוח נרחב לניסיון התעסוקתי, להשכלה, לכישורים ובונים, יחד עם היועץ תוכנית פעולה מעשית לחיפוש עבודה מתאימה. לעיתים, תוך התהליך, יתגלה למועמד כי מקום העבודה הנוכחי שלו, בשילוב של עשייה "למען הנפש" הם פתרון מספק, לא פחות ואולי אף יותר מלבצע שינויים בקריירה.

אחזור לסיום, ליוסי, איתו פתחתי את דברי. במהלך השנים, יוסי "אולץ" לשנות תפקיד ולמרבה הפתעתו הוא פורח בו, ומצליח בו מאוד. מה שמוכיח את טענתי, שהפחד שלו, היה רק בראש וזה לא היה פחד ממשי, מבוסס על עובדות מדעיות. יחד עם זאת, יוסי, יהיו הסיבות אשר יהיו, הרוויח בכל השנים הללו איזון נפלא בחיים שלו, בין העבודה לבין העשייה לנפש שלו, לדברים שעושים לו טוב בחיים ועל כך, אני יכול רק לקנא בו, כי אני הגעתי לזה, כפי ששיתפתי במאמרי הקודם, רק בשנה, שנתיים האחרונות.

טואול - בניית אתרים