מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

הראיון המכריע

לפני מספר שנים פגשתי בחור  לראיון טכנולוגי ואישיותי  כמועמד פוטנציאלי לאיוש משרה אצל אחד מלקוחותיי. מאז, ראיינתי עוד מאות מועמדים, שאת מרביתם, לצערי, לא אצליח לזכור. אז מה כל כך מיוחד באותו בחור נחמד, שדווקא אותו אני זוכר היטב?  היו בראיון עם המועמד מספר מרכיבים ייחודיים, שיחד יצרו תאטרון אבסורד, כמוהו לא ראיתי מימי.

מעשה שהיה, כך היה. בוקר יום ב', מאי 2009, מזכירתי זימנה את משה (שם בדוי) לראיון אצלי במשרד. רבע שעה, לאחר המועד שבו נקבע הראיון, נכנס בחור צעיר, בריצה, כשהוא כולו מזיע, מלוכלך, לבוש מכנס קצר, חולצת טריקו מלוכלכת וזוג סנדלים, שכפי הנראה דרכו על הרבה מדרכות, בטרם הגיעו למשרדי. "אני משה" באתי לראיון אצל דובי", אמר למזכירתי... הזמנתי אותו לשבת, אמרתי לעצמי: "תתעלם מהלבוש שלו ומריח הזעה החריף שנדף ממנו. "מן הסתם יש לזה הסבר הגיוני" הרגעתי את עצמי. במהלך הפגישה אני שואל אותו שאלות מקצועיות, שאלות עליו כאדם, (מנסה לתהות על קנקנו), ועל ניסיונו התעסוקתי. כאשר משה, יושב מולי, רגל על רגל, נשען לאחור, מפעם לפעם משחק עם הטלפון שלו. בסיום הראיון, לא הצלחתי להתאפק ושאלתי אותו בעדינות: "מהיכן אתה מגיע אלינו עכשיו"? "מהבית" ענה משה בחיוך. "גזמתי הבוקר עץ גדול בחצר הבית". "היה לי ולאשתי ויכוח גדול על העץ הזה". אני מאזין לו ורומז לו להמשיך. "אשתי רצתה להוריד את העץ, הוא סתם לה את האוויר בבית, בעוד אני מאוד אהבתי לשבת לצלו, ולעשן מריחואנה, כל ערב". 

ראיינתי בימי חיי מאות, עם לא אלפי מעומדים לעבודה. בכזה ראיון הזוי, עוד לא נתקלתי. כמה חוסר מודעות עצמית יכולה להיות בבן אדם אחד, לאיך שהוא מציג את עצמו, לאיך שהוא נתפס בפני הארגון שמחר בבוקר, אולי יהיה המעסיק שלו?? בראיון הזה, משה, עשה כל שגיאה אפשרית והמצער, בעיני, שהוא אפילו לא מודע להן:

1.      הגיע באיחור רב ולא טרח להסביר או לתת הסבר.

2.      הגיע בלבוש מרושל ומלוכלך

3.      חוסר היגיינה אישית מינימאלית, מזיע.

4.      ישב בראיון רגל על רגל, ידיים מאחורי ראשו.

5.      שיחק בטלפון

6.      סיפר בראיון למשרה בעלת אופי בטחוני על כך שהוא צורך סמים באופן תכוף.

אז אכן, הוא מועמד בולט, והוא השאיר אחריו רושם כה רב, שלא שכחתי את פגישתי איתו, למרות שחלפו מאז 5 שנים. משה הוא דוגמא קיצונית להתנהלות בראיון, אבל ניתן ללמוד ממנו כללים בסיסים להתנהלות בראיון:

1.      יש להגיע לראיון בזמן, רצוי להגיע כמה דקות לפני.

2.      תגיעו לראיון מסודרים, נקיים, אם עבדתם בעבודה פיזית לפני, תנסו לעבור בבית ולהתקלח. אם לא מדובר במשרה רשמית, כל לבוש נקי ומסודר יתאים. אם אתם מתראיינים למשרת עורך דין או שר בממשלה, רצוי להגיע בלבוש המתאים לסיטואציה.

3.      שבו בחדר הראיון, לאחר שהוזמנתם לשבת, ישר עד כמה שניתן.

4.      הישירו מבט למראיין, אל תסתכלו על הרצפה, או על התקרה – המראיין יושב מולכם.

5.      את הטלפון תכבו לפני, או תשתיקו ותכניסו לתוך התיק.

6.      אל תשחקו בחפצים על שולחן המראיין. אתם פולשים למרחב הפרטי שלו.

7.      תמסרו מידע רלוונטי, על ניסיונכם ועל עצמכם, כבני אדם. היו כנים, תגידו את האמת עליכם ועל ניסיונכם. קחו בחשבון שהדברים שאתם אומרים בראיון נבדקים אחר כך.

8.      תשאלו שאלות על הארגון ועל המשרה, הביעו התעניינות. אם יש באפשרותכם, כנסו לאתר החברה, תלמדו על הארגון.

זכרו. מראיין מסתכל עליכם מרגע כניסתכם לחדר ועד הרגע שאתם יוצאים. לא רק מה שאתם אומרים בראיון חשוב. לשפת הגוף ולדברים הלא נאמרים, חשיבות, לעיתים רבה מן הנאמר.

 אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני!.


טואול - בניית אתרים