מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

תכנון קריירה


עברתי השבוע ליד מסעדה ,תל אביבית נחמדה, בה נהגתי מפעם לפעם לשבת והצטערתי לראות את הדלת סגורה ועליה שלט גדול להשכרה...  הצער שלי, במקרה זה כפול. ראשית כי הם הגישו אוכל טוב וטעים, בריא וזול.. ומעבר לכך, בפעמים שנכנסתי לשם, יצא לי לשוחח עם הבעלים, לשמוע את ההתלבטויות שלו בנוגע לעסק, את האופטימיות ואת החזון שלו... מסתבר שחלק גדול מהעסקים החדשים שנפתחים, נסגרים תוך שנתיים.. יש לכך הרבה סיבות, אחדות מהן יהיו חוסר תכנון נכון, או חוסר התנהלות נכונה. לדוגמא: אותה מסעדה באבן גבירול פתחה מסעדה של אוכל ביתי, צמוד למסעדה אחרת, ותיקה ובעלת שם, ומאוד קרוב לדוכן שווארמה. האם בעל העסק, בחזונו, תוך תכנון העסק, חשב על מה הוא מביא שונה? מה תהיה אסטרטגיה שלו בתחרות? איכות המזון, אווירה, המחרה?
ולמה פתחתי דווקא בסיפור על עסק שכשל? מסיבה פשוטה. תכנון קריירה דומה מאוד לתכנון פתיחת עסק. לא סתם, חלק מן המודלים העסקיים שמשמשים לתכנון פתיחת עסק, משמשים אותי ויועצי קריירה אחרים בתכנון על מנת לסייע למועמדים או לזקוקים לייעוץ בתחום התווית קריירה.
לא ניתן במאמר קצר לתת את המתכון לאפיית "עוגת הקריירה" , אבל בהחלט ניתן לדבר על המרכיבים העיקריים המשמשים בתכנון קריירה, ויכולים להיות רלוונטיים, עבור כל אחד מאיתנו בתהליך.
נקודת המוצא, ה"אני מאמין שלי" בתחום תכנון הקריירה, הוא כי האחריות לתכנון ומימוש הקריירה שלי, נמצאת אך ורק בידיים שלי. אם אני לא אדאג לקריירה שלי, איש, ככל הנראה, לא יעשה זאת בשבילי.(אסייג ואומר כי ישנם גם מספר ארגונים שרואים בעובדים שלהם  נכסים אסטרטגיים ובהחלט מסייעים לעובדים בתכנון הקריירה ובעיצובה, אך זאת בכפוף לצרכים של הארגון ולאו דווקא של העובד). אקצין זאת יותר ואוסיף כי עבור חלק לא קטן מהארגונים שאנחנו עובדים עבורם, נח מאוד התפקיד שאנחנו ממלאים, והם היו רוצים לראות אותנו, העובדים ממשיכים בעיסוקנו, לעולמי עד...
לאחר שהפנמנו את ההבנה הבסיסית הזאת, שהאחריות על הקריירה שלנו, היא בידיים שלנו, יש לנו עם מה להתחיל לעבוד....
ראשיתו של תהליך יהיה בהגדרת מטרה לקריירה שלנו. נצטרך להגדיר לעצמינו, באופן הפרוע ביותר, את החזון שלנו, היכן אנחנו רואים את עצמינו בעוד 10 שנים מהיום, בתחום הקריירה.
על טווח ה 10 השנים מתקיים ויכוח בלתי פוסק בין יועצי הקריירה השונים. בעוד אחדים טוענים שהטווח קצר מדי, ויש לתכנן את הקריירה עד ליום היציאה לפנסיה, אחרים, ואני בתוכם, טוענים כי 10 שנים, בעולם דינמי ומשתנה כמו שלנו, היא לעיתים, תקופה ארוכה מדי, ואנחנו עשויים למצוא את עצמנו לא רלוונטיים, אם לא נבחן את המטרה שלנו, לפחות פעם אחת נוספת, באמצע התקופה ונוודא שאכן  שהיא עדיין רלוונטית. לדוגמא אם מישהו רוצה שבעוד 10 שנים תהיה לו סנדלריה גדולה, וכעבור 5 שנים, בעקבות הוזלת ייצור הנעליים והייבוא מן המזרח, אף אחד לא ייתקן נעליים, נצטרך  מן הסתם, לעשות שוב, שינוי קריירה.
רבים מן האנשים שמגיעים לייעוץ קריירה בוחרים את תחום הלימודים שלהם, בגיל צעיר, אחרי הצבא, על פי עניין באותו רגע, או לפי הפקולטה שמוכנה לקבל אותם ללימודים. לפני כשנה, ייצא לי הכבוד להיות יועץ הקריירה של מירה (שם בדוי) שסיימה לימודים והתמחות כעורכת דין פלילית, באחד המשרדים המוכרים בתחום באזור המרכז. מירה, אומרת לי בבכי: "מה לעשות?" "אני שונאת לעסוק בעריכת דין" "אבל למדתי, השקעתי",  "אני חוששת לאכזב את הורי ואחיי". לאחר שני מפגשים מירה הגיעה למסקנה, שמבחינתי הייתה כל כך מתבקשת: עכשיו לתכנן מחדש את הקריירה, ולא "להיתקע" כל החיים בעבודה שהיא לא אוהבת.
תכנון קריירה, תלוי כמובן, בנקודת הזמן בה מתחילים. אם בוגר צבא, שלא צבר ניסיון תעסוקתי או לימודים יבצע תכנון קריירה, זה יהיה תהליך שונה לחלוטין מאדם בגיל 40, שצבר ניסיון תעסוקתי מגוון, למד תואר אקדמי, ומעוניין לעשות שינוי, כי אינו חש כמי שמגשים עצמו בקריירה הנוכחית שלו.
עוד צריך לזכור כי קריירה, אינה רק העבודה. קריירה מכילה גם את העבודה וגם את החיים הפרטיים ואת האיזון העדין שביניהםבעידן המודרני, אנחנו מוצאים את עצמינו, לעיתים עובדים שעות רבות ולא מאפשרים לעצמינו להנות ממשפחתנו, או מהתחביבים שלנו ובסופו של דבר, זה יבוא על חשבוננו..
נשאלת השאלה האקוטית, כיצד יש לגשת לבניית החזון שלנו, את מטרת הקריירה. על מה נבסס אותו. על לימודים? על ניסיון מקצועי? על חלום?  למען האמת נעשה שימוש בכלל המרכיבים שהזכרתי ובעוד כמה, שלא הוזכרו.
לפני כשנתיים התגלגל לידי ספר מדהים שעיקרו:" עכשיו גלה את חוזקותיך"  והוא דן בסוגיה  כיצד אדם יכול לדעת מה הם הכישורים שלו, ספר של הוצאת מטר, נכתב, על בסיס מחקר רב משתתפים שערך "מכון גאלופ" המפורסם. הספר, בקצרה טוען כי בכל אחד מאתנו יש מספר כישורים עיקריים, שגורמים לנו להתבלט מעל אחרים. כמו כן, הספר מספר כי בדיוק כפי שיש לנו כישורים מיוחדים, יש לנו חסרונות לא מעטים. הצרה שלנו, בני האדם, היא שמרביתנו נעביר חיים שלמים בטיפולים על ספת הפסיכולוג, אצל מאמן, יועץ, פסיכיאטר, או טיפולים שונים, על מנת לנסות "לתקן" את המגרעות שלנו. לטעמי, המשפט החזק ביותר בספר זה, שמתבסס, בין היתר על מחקרי מח האדם, שכפי שלא נצליח לשנות את החסרונות שלנו, ובמקרה הטוב, נהיה מודעים להם, אזי גם הכישורים שלנו כאן על מנת להישאר ועדיף לנו לאתר אותם, לטפח אותם ולנצל אותם, בין היתר עבור תכנון קריירה פורייה ועשירה. דרך אחרת לגלות מה הם הכישורים העיקריים שלנו, על פי הספר היא פשוט לשים לב מה הם הדברים שאני עושה שבאים לי בקלות, שנעים לי איתם וטוב לי איתם – כן אלו כפי הנראה חלק מכישורי...... לא טעיתם.
מירה שלמדה עריכת דין, עשתה את ההתמחות שלה במשרד יוקרתי, הספיקה שנה שלמה לעבוד כעורכת דין פלילית, עד שגילתה שהיא בכלל רוצה לעבוד עם אנשים, לטפל בהם ומבחינתה, להיות עורכת דין פלילית זה בדיוק ההיפך הגמור. ולכן החלה בהסבה מקצועית לתחום טיפול באנשים. ואני משוכנע שהיא מאוד מאושרת
כיוון שקצרה היריעה מלהכיל את מכלול הנושאים, "המתכון לקריירה מוצלחת" , השתדלתי בדברי להביא חומרים למחשבה, להרהור. אבל בהחלט צריך לשים לב, שכאשר אני אבחר להיות יועץ קריירה, לדוגמא, על להבין מה היתרונות שאני מביא איתי, במה אני שונה מיועץ אחר. בדיוק כמו שמיכה, בעל המסעדה שנסגרה בת"א היה צריך לחשוב, לפני פתיחת המסעדה מה היתרונות שהמסעדה שלו מביאה, בתחרות שברחוב אבן גבירול בתל אביב.
אני מבקש לנצל את ההזדמנות ולהודות לכל אותם המגיבים והמתעניינים במאמרים, אתם נותנים לי את הרצון והכח להמשיך לכתוב ולפרסם כלים, שמטרתם לסייע לכולנו להיות יותר מאושרים בבחירת בתחום העבודה והקריירה שלנו.


טואול - בניית אתרים