מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

“אני יותר טוב ממנו.....”


לפני כשנה וחצי ישב אצלי במשרד מועמד, לצורך הסיפור נקרא לו "איציק". על שולחני קורות החיים שלו, ואנחנו מנהלים שיחה נינוחה, כאשר מפעם לפעם אני שואל שאלה ואיציק עונה .... עד כאן ראיון עבודה שגרתי, לא מרגש.... מכאן  תפנית מפתיעה.... איציק פונה אלי, ושואל אותי : "מי אמור לראיין אותי למשרה?"  "המנהל המגייס הוא אלי", אני עונה לו. "לא נכון" מתלונן איציק. "הוא סתם ילד, הוא לא ברמה", " אני הרבה יותר טוב ממנו", "אין מצב שהוא יראיין אותי". "אני אדבר עם הבוס שלו ואסדר את העניינים" אני מסתכל עליו בפה פעור, לסת תחתונה נשמטת...... "אתה בטוח שאתה רוצה לעבוד שם? " שאלתי אותו... והוא עונה: "ברור שאני רוצה". "פשוט אני מכיר את כולם שם". "גידלתי אותם". 
"איציק ידידי", אני מנסה להכניס תובנה לראשו. "אני מציע שתגיע לראיון בפני המנהל המגייס, תשמע אותו, תבין מה הם מחפשים ואחרי זה תוכל להתייעץ איתי ולהחליט אם זה יכול להתאים לך או לא".
איציק קם ללכת ואני בליבי יודע בדיוק מה הולך להתרחש למחרת בראיון שלו בפני המנהל המקצועי. אני מתלבט עוד רגע עם עצמי, אומר לעצמי איציק זקוק לעבודה הזאת, הוא הרבה זמן מחפש...  ניסיתי להיאחז בתקווה שהוא יחשוב על הדברים ויאמץ את המלצתי.
יום למחרת, בסביבות השעה 4 אחר הצהריים, הטלפון הנייד שלי מצלצל. על הקו אלי, המנהל המקצועי שכמה דקות קודם לכן, סיים את הראיון עם איציק. "תגיד לי" שואל אלי, "מי האידיוט ששלחת אלי?" "איש מקצועי טוב מאוד, אבל פשוט לא נורמאלי" ."מה קרה בראיון" שאלתי, למרות שידעתי בליבי בדיוק מה קרה... " באמצע הראיון איציק קם בעצבים עלי, ואומר לי שהוא צריך היה לראיין אותי ולא להיפך"... עונה אלי.. "די זרקתי אותו מהחדר... בשביל הנימוס שאלתי עוד חצי שאלה ואז אמרתי לו שיש לי פגישה אחרת ושאני חייב ללכת"..
סופו של סיפור לא כל כך משנה.. ברור שאיציק לא התקבל לאותה משרה, ומה ששמעתי עוד הרבה זמן חיפש עבודה ועבר ראיונות שונים ומשונים..   סיפורו של איציק יסייע לי להמחיש את הנושא אליו אני רוצה להתייחס הפעם.  במהלך שנותיי בעבודה, יצא לי, לא פעם אחת להיתקל במועמדים, עובדים, חברים, בעלי קו מחשבה דומה לסיפורו של איציק... אלו אנשים שיודעים הכל, שלא ניתן ללמד אותם שום דבר חדש... ושיש להם דעות מוצקות ומדויקות על כל נושא בעולם ועל כל מעסיק פוטנציאלי. המכנה המשותף הרחב של רבים מהם, ואני אומר זאת בצער עמוק, הוא שהם לא מוצאים עבודה זמן רב.. ולא מבינים מדוע.  כיועץ קריירה, אני אף טוען, שרגע אחרי שאזהה  מועמד כמו "איציק" אצטרך מאוד להתאמץ על מנת לסייע לו לשנות את תפיסתו, אם בכלל אצליח.
יום שישי 8 בבוקר, אני נוסע ברכבי לתל אביב, מאזין לתוכניתו של אלון גל, (גילוי נאות , אני מאוד מעריך את פועלו ובימים אלו אף לומד בבית ספרו קורס מאמנים). ואני שומע מאזין שמתקשר לאלון לקבל ייעוץ קריירה. הוא מספר בלהט ששוק העבודה "על הפנים", שמעסיקים לא רציניים .... ואני מיד מזהה "איציק" "אחד שיודע הכל".... ואני  מחייך לעצמי, ואומר בליבי " בוא ואלמד משהו חדש" אראה איך אלון מתמודד איתו"... האמת שאלון קלט את המאזין מהר מאוד ואמר לו באופן ישיר, שכיוון שהוא "יודע הכל" אין לו, לאלון, שום דרך לסייע לו. והדרך בה ניתן לחולל מהפך בחייו של המאזין תהיה פרוסה לפניו, ביום שיסכים לקבל את העובדה שלא הכל הוא יודע... 
המאמר הזה יכול להיות רלוונטי לכל אחד שמצא את עצמו באותה סיטואציה, פעם אחר פעם.. שולחים קורות חיים, מגיעים לראיונות עבודה ולא מתקבלים, אבל בטוחים במאת האחוזים שהם טובים יותר מהמראיין. הם יודעים בדיוק מה צריך לתקן במראיין ויש להם עליו בטן מלאה, כאשר הוא מודיע למועמד שלא התקבל לעבודה.
פעם, חבר טוב, שהוא גם קולגה אמר לי משפט מצער: " יש מצב שאנשים כאלו צריכים לשבת חצי שנה, או יותר, בבית כדי שיירגעו ויבינו שתפקידם לעבוד ולא לתקן את העולם". צערי עמוק יותר, כי יש לי הרבה חברים ולא מעט קולגות שיושבים שנה, לעיתים שנתיים ואף יותר בבית ולא מתקבלים לשום עבודה.  והחמור בזה, הוא שככל שהזמן עובר וחולף לו, הסיכוי שלהם לחזור למעגל העבודה, הולך ומתרחק- הזמן בבית אינו משחק לטובתם.בשלב הזה, הקורא הממוצע, בוודאי שואל את עצמו: "איך פותרים את הבעיה?"\למען גילוי נאות, אני לא משוכנע שישנו פתרון לבעיה זאת לכולם. ורבים, ככל הנראה ייפלטו ממעגל העבודה, או לפחות, מהמקצוע שלהם.  ייתכן כי תהליך אימון, או ייעוץ קריירה למועמד כזה יכול לסייע. ייתכן שגם חלקם יצטרכו סדרת פגישות עם יועץ בתחום רפואת הנפש והפסיכולוגיה.
אז מה מטרת המאמר?  קריאת המאמר יכולה לסייע לכולנו , קודם כל, להיות מודעים לתופעה. ואם עובד אחד, רגע לפני שניגש לראיון עבודה, בזכות קריאת המאמר ייחסך ממנו המעמד המשפיל הזה, ...אני את שלי עשיתי.
אבל מעבר לכך, צריך להבין שמדובר בתופעה רחבה ונפוצה. ואדם כזה לא לבד. הדרך הטובה ביותר לנסות לצאת מהמעגל הבלתי נגמר הזה, הוא להיעזר באנשי מקצוע, לעשות תהליך של עבודה על "העצמי" שלנו, לאפשר לעצמנו להבין שלא בכל דבר אנחנו צודקים, מה גם שצדק אינו מטבע עובר לסוחר, ואינו מסייע לנו באמת לגמור את החודש ולשלם לבעל המכולת.  זאת אינה בושה לבקש עזרה, לבקש הכוונה...
אסיים במשפט שאלון גל אומר בתוכניות הרדיו שלו: " אם כל פעם אנחנו עושים את אותן פעולות, אל לנו להתפלא שאנחנו מקבלים את אותן התוצאות".  אני מזמין אתכם להשיג תוצאות אפקטיביות ולנסות משהו חדש... 
טואול - בניית אתרים