מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

תכנון קריירה - מעבר מעובד שכיר לבעל עסק עצמאי


לפני שנים, עברתי ברחוב תל אביבי, מסתכל על עסק חדש שנפתח ושואל את עצמי, האם בעל העסק עשה את העבודה הנדרשת על מנת לתת לעסק שלו את הסיכוי המירבי להצליח?  חודשים אחר כך, בעודי עובר במקום שוב, אני רואה שהעסק כבר לא קיים. בחזונו, מן הסתם, ראה את עצמו בעל העסק מנהל עסק לממכר מזון, אך לא לקח בחשבון את משמעויות ניהול העסק, ניהול תזרים מזומנים, עבודה עם ספקים וגיוס לקוחות. בשל כך, לאחר חודשיים, נגמר לבעל העסק "החמצן" והנ"ל נאלץ לסגור, בעודו צופה בחלום חייו מתרסק, קרוב לוודאי לאחר שהפסיד את חסכונותיו

איך אפשר להימנע מהמצב הזה ולהצליח להגשים את החלום? בשביל זה, אני כאן, אך לא פעם אני נשאל, האם המעבר מעובד שכיר לעצמאי, דומה למעבר מעבודה אחת לאחרת, כשכיר. התשובה לכך היא, שחלק מהתהליך זהה ביותר, אך בחלקו קיימים הבדלים מהותיים.

נקודות ההשקה במעבר עוסקות בתהליך הראשוני של איתור הגורמים למעבר. כשם ששכיר רוצה לעיתים לשדרג את משרתו ואת שכרו, כך, לעיתים, יש לו חלום להפוך ליישות עצמאית שאינה כפופה למרותם של אחרים ולעבוד בהתאם לרצונותיו. כחלק מהתהליך, חשוב לבודד את הגורמים למעבר כאמור, מאחר וקיימות סיבות, אותן אני מכנה "סיבות לא נכונות" לפתיחת עסק, אשר לא בהכרח יניבו את התוצאה המתבקשת מהמעבר. לדוגמא: מריבה עם הבוס, מערכת יחסים לא טובה עם העמיתים לעבודה, רצון לעבוד פחות שעות, חוסר הצלחה במציאת  עבודה אחרת כשכיר ועוד.

מדוע אני מכנה סיבות אלו, כ"סיבות לא נכונות"?  פתיחת עסק היא עניין רציני. מעבר לצורך ליצור מערכת יחסים עם מערכות המס והשלטון, מדובר על מחויבות מסוג אחר, כשבראש ובראשונה היא מחויבות לעצמך. כעובד עצמאי, בעל העסק עצמאי לחלוטין, אין לו בוס שיגיד לו מה לעשות ושאליו צריך לדווח. כלומר, אם העצמאי יחליט שלא יעשה את העבודה היום, אלא במועד נדחה אחר, אף אחד לא יעמוד מנגד וינזוף בו ב"נו, נו, נו". סוגיה נוספת שעל העצמאי שבדרך לקחת בחשבון היא, שניהול העסק על כל רבדיו מוטל על כתפיו בלבד, החל מהגדרת החזון לעסק, בניית תוכנית עסקית, תוכנית שיווקית, ניהול תזרים מזומנים, ובסוף, לא פחות חשוב, ואולי הכי חשוב, ביצוע העבודה בה התמקצע ולשמה שקל מלכתחילה האם לפתוח עסק עצמאי.

מניסיוני הרב, בשלב המחשבה ואיסוף הנתונים, חלק מאלו השוקלים לפתוח עסק עצמאי, מבינים לעומק את המשמעויות הכרוכות בניהול עסק, והם עסוקים לרוב בתכנון וחשיבה בתחום השירותים שהם מעוניינים לספק. תהליך ייעוץ קריירה לעצמאי שבדרך מתחיל, באופן דומה לתהליך שמתבצע עם שכיר. הוא מעט ארוך יותר, ומורכב מרבדים נוספים הנוגעים להטמעת ההבנה הנדרשת למשמעויות הכרוכות בניהול עסק עצמאי, ניהול זמן וכל המשתמע מכך.

טואול - בניית אתרים