מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

עולם העבודה הולך ומשתנה, מקצועות הולכים ונעלמים - האם אתם מוכנים?


דברי מכוונים הפעם לכל אלו שצפו בתוכנית הטלוויזיה "המערכת" בשבוע שעבר, שעסקה בנושא השינויים הצפויים בעולם התעסוקה ונותרו עם פה פתוח.

ביום רביעי שעבר, בשעות אחרת הצהריים העברתי הרצאה במסגרת קורס לניהול ידע בקרב הנדסאים, עובדי רשות מקומית מסוימת. במסגרת הדיון, במהלך ההרצאה התנהל ויכוח בנושא מקצועות שהולכים ונעלמים, או לא.

חשתי שהתלמידים בכיתה מחפשים להיאחז בעולם הישן, המוכר והידוע להם וכל הדיון שעוסק בחוסר וודאות לגבי עתידם התעסוקתי, מאוד הפחיד אותם. האם אפשר להאשים אותם במשהו? סביר להניח שלא. מערכת החינוך, ההורים, החברה וכל מי שסובב אותנו, חינך אותנו במשך שנים להתנהלות מסוימת, למסלול סדור הכולל, תיכון, בגרויות, שירות צבאי, טיול של אחרי צבא, לימודים, עבודה, חתונה, דירה, ילדים.....

פתאום בא איזה מרצה וטוען שהעולם המוכר לנו כל כך, עליו גדלנו, משתנה לנגד עינינו ולמען האמת, אין בכך שום דבר חדש. אם ניקח לדוגמא מפעלי תעשיה בתחילת המאה ה 20, לעומת מפעלי תעשיה במאה ה 21, נוכל לראות כמה עיסוקים שהיו נכונים לפני 100 שנים, כבר לא קיימים בכלל, או השתנו לחלוטין.  דוגמא נהדרת שאני נוהג לספר בהרצאותיי, עוסקת בהעלמות טכנאי הטלוויזיה מהעולם. אני מספר על הטלוויזיה הצבעונית הראשונה, שחמי קנה לנו לחתונה, טלוויזיה פיליפס 21 אינץ',  צבעונית. אני זוכר ששקלה המון. יום אחד, לפני כ 15 שנה שווקה הטלוויזיה חיים, וקראנו לטכנאי הטלוויזיה שפתח אותה מאחור, הלחים, תיקן, החליף רכיב אלקטרוני בגודל של עגבנייה והטלוויזיה חזרה לחיים.  ואני שואל את המשתתפים בהרצאה, מי מכם הזמין טכנאי טלוויזיה הביתה ב10 השנים האחרונות? שקט, איש לא מדבר. נכון המקצוע נעלם. כאשר הטלוויזיה מתקלקלת, אנחנו פשוט מחליפים אותה בחדשה. כנ"ל גם למכשיר ה DVD ולהרבה מכשירים במטבח.

איך ומתי זה קרה? זה קרה וממשיך להתרחש, בגלל מגוון סיבות: גידול בתחרות, ירידה בתשומות הייצור, שימוש מוגבר בטכנולוגיות שמחליפות עובדים בפסי הייצור, גלובליזציה ועוד.

האם ניתן לעצור את התהליך? קרוב לוודאי שלא ניתן לעצור את התהליך המתמשך, שלא רק מתמשך, אלה גם מתפתח, משנה פנים וטכנולוגיות, מציע פתרונות חדשים, שירותי ערך שלא היו קיימים לפני ועוד.

מה זה אומר על שוק התעסוקה ועלינו העובדים בוזה אומר שאנחנו צריכים, קודם לכל להתעורר, להסתכל סביבנו, להבין אם אנחנו עוסקים בעיסוק שרלוונטי להמשך המאה ה 21, או שעלינו להתאים את עצמנו לשינוים. התאמה אינה אומרת בהכרח, לעשות הסבה מקצועית. אבל זה כן אומר, שאסור לנו להיות שאננים. זה בעיקר מדבר על הדור של הילדים שלנו, העובדים של מחר, דור המילניום, שיצטרפו לשוק העבודה בשנת 2020. זה לא הרבה זמן.

למה הצעירים צריכים לשים לב? ההמלצות שאני נותן לילדי בנושא זה, הם לבחון את מידת הרלוונטיות של המקצוע שבחרו ללמוד, למאה ה 21. זה מתחיל בבחירה מסלול לימודים שצריך להיות רלוונטי לעיסוקים העתידיים, זה ממשיך בתהליך של תכנון קריירה אישית, מותאמת לכישורים של העובד העתידי ולצרכי השוק המשתנים.

ומה זה אומר עלינו, בני ה 40 פלוס, אלו שכבר נמצאים שנים רבות בשוק העבודה? זה אומר שעלינו לבחון את מידת הרלוונטיות שלנו לשוק, להתאים את עצמינו לשינויים, בין אם באמצעות שדרוג היכולות והמיומנויות שלנו, ובין אם על ידי תכנון וביצוע הסבה מקצועית, כולל ההבנה הנדרשת למשמעויות של כניסה לתחום חדש, שאין לנו בו ניסיון וידע.

השורה התחתונה רבותי, אסור לנו להיות שאננים. כיועץ קריירה מנוסה שמכיר את השוק שנים רבות, פגשתי עשרות ומאות אנשים שאמרו לעצמם ולאחרים: "לי זה לא יקרה".  ולצערי, זה קרה להם ובגדול. חלקם מצאו את עצמם מחוץ לשוק העבודה לתקופות ארוכות מאוד.

לסיום מצרף שוב את הלינק לתוכנית הטלוויזיה הנהדרת: "המערכת" מיום חמישי האחרון


 http://reshet.tv/item/news/the-system/season-04/episodes/s04e12-249258


טואול - בניית אתרים