מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

בני ה 50 פלוס אינם מוזמנים לראיונות עבודה

מדברים הרבה על הדרת נשים מתפקידים "גבריים" ואנחנו ממהרים להזדעק על כך ובצדק. אבל ישנה תופעה לא פחות חמורה, שאינה מקבלת מספיק הד ציבורי ומקוממת, לדעתי, לא פחות מהדרת נשים. אני נתקל יותר ויותר בתופעה מכוערת של הדרת נשים וגברים, שעברו את גיל 50 ומנסים למצוא את מקומם בשוק העבודה. הם שולחים קורות חיים מצוינים למשרות שעשויות להתאים לכישוריהם ברמת התאמה גבוהה, ולא נענים. לעיתים, רכזת גיוס צעירה מודיעה למועמד כזה שהוא פשוט מבוגר מדי, ולכן לא יכולה להציע לו עבודה.

מדובר באנשים עם ניסיון חיים ותעסוקתי עשיר. לא מספיק שחוו טראומה נוראית שפתאום בגיל 50 פלוס פוטרו מהחברות בהם עבדו שנים, כי היו יקרים מדי למעסיקים שלהם, מדובר באנשים שברובם עשויים להביא תועלת לרבה לארגון שיגייס אותם לעבודה לעיתים תועלת הרבה יותר גדולה מעובדים מדור ה Y, נאמנותם לארגון מוגבלת לטווח של מספר שנים, לכל היותר, וכפי הנראה, מטבע הדברים, יעברו מקום עבודה תוך כ 3 שנים, על מנת לשפר את עיסוקם או הכנסתם.  לעומתם, בני ה 50 פלוס, עשויים לעבוד בארגון שיגייס אותם לשורותיהם כ 10 שנים.  הם יעשו עבודתם בנאמנות גבוהה, מבלי שיהיו להם מחשבות על עזיבה או מעבר לארגונים אחרים. מדובר באנשים  שקולים יותר, שעשויים לתרום לאווירה רגועה יותר בעבודה, ברובם, בעלי מוסר עבודה גבוה שכל רצונם הוא להתפרנס.

על מה הצעקה? אתם בטח שואלים את עצמכם. אין כאן חדש. כבר שנים שמתעלמים מבני ה 50 פלוס. יש כאלו שיגידו שמתעלמים מבני ה 40 פלוס.  אז מה? האם זה אומר שמותר לנו להתעלם ממועמדים בגילאים אלו? להגדיר אותם ככאלו שעבר זמנם ובטל קורבנם? 

אני מקבל המון פניות מאנשים בגילאים אלו שלא מצליחים למצוא עבודה.  עם חלקם אני עובד על שינוי תפיסתי, לאחרים אני מסייע לערוך קורות חיים, או מכין אותם לראיונות עבודה. מפגישות רבות שאני מקיים עימם, אני קולט מסר ברור וחד - עלבון עמוק על שהחברה שכחה מהם כעובדים ולא מוכנה להציע להם עבודה ואפילו לקרא להם לראיונות עבודה. לאחרונה אף שמעתי דבר הזוי, אני מקווה שהוא בגדר אגדה אורבנית בלבד, שחלק ממערכות הגיוס הממוחשבות יודעות לחשב את גיל המועמד ולמחוק קורות חיים של מועמדים מבוגרים, כך שלא "יבזבזו" זמן למגייסות. אני לא נתקלתי בכך מימי. אבל אם מישהו אכן תכנן מערכת גיוס כזאת, משהו כאן לא בסדר, סדרי העולם מעט השתבשו להם.

אני פונה למנהלים בארגונים ובחברות, למנכלים ולמנהלי משאבי אנוש. אל תפסלו מועמד כי הוא "מבוגר  מדי". תשקלו אותו מול מועמדים אחרים, תבדקו את כישוריו והתאמתו לארגון. אל תהיו שותפים להדרת עובדים מעולים אלו, משוק העבודה. מחר אתם עשויים למצוא את עצמכם באותו המצב. קחו אחריות חברתית וגייסו עובדים מבוגרים למקומות העבודה שלכם. אתם לא תצטערו על כך. 

 

טואול - בניית אתרים