מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

איך לבחור מסלול לימודים? ומה הקשר לקריירה שלנו?

רפי  (שם בדוי) ז"ל נפטר ממחלה לפני מספר שנים, בערב יום העצמאות.. היה לי הכבוד ללמוד עם רפי באוניברסיטה ולגלות אדם מדהים וחבר טוב. הכרתי אותו  בשנת 2006 במסגרת לימודים, כאמור ובימים ההם, רפי עבד במשרה בכירה בענף השכרת הרכב. יום אחד, באופן מפתיע, החברה בה עבד פשטה את הרגל ורפי מצא את עצמו מחוץ לשוק העבודה.
לאחר תקופה לא ארוכה במיוחד, רפי קיבל על עצמו לעבוד כתומך טכני בחברת תקשורת גדולה. בשיחותנו הרבות, תמיד חש רפי שהעבודה הזאת, לא רק שאינה מקדמת אותו, אלא, לוקחת אותו אחורה שנים רבות.
יום אחד, לקראת אחד מסופי הסמסטרים, תוך כדי הכנות לבחינות המעצבנות.... אומר לי רפי:  "נרשמתי לעשות קורס מנהל מערכות מידע". "שוחחתי עם מנהל מכירות במוסד החינוכי שמקיים את הקורס הזה והמליצו לי בחום".  "מה הרציונל שלך בבחירת הקורס הזה?" שאלתי..
רפי חשב לרגע , ואמר לי: "אם אעשה את הקורס הזה, ויחד עם תואר אקדמי, אוכל להתברג למשרות של ניהול מערכות מידע בארגון".
"
רפי ידידי, אתה רק התחלת את צעדיך הראשונים בעולם המחשוב, אתה עובד בתומך Helpdesk  ואין לך ממש ניסיון מעשי בעולם מערכות המידע. איך אתה רואה את מסלול הקידום שלך?" "מה המשרה הבאה שלך?"  "חשבתי שאוכל להציג מועמדות להיות מנהל מערכות מידע בעוד כמה חודשים, לאחר תום הקורס" ענה רפי, תוך שהוא קולט את האבסורד... איש מכירות נמהר, שהתעניין במכירת מקום בקורס לרפי, הבטיח לו עולם ומלואו, והכל בכדי שרפי ישלם מכספו קרוב לעשרים אלף שקלים.
לצערי, רפי אינו היחיד ש"נופל בפח הזה". ואין לי שום דבר נגד מוסדות חינוכיים, נהפוך הוא, אני מעריך אותם מאוד. יחד עם זאת. בחירת מסלול לימודים לא יכולה ולא צריכה להיות מנותקת ממסלול הקריירה, מתוכנית קריירה, כפי שהרחבתי במאמרי הקודם, אלא אם כן, מטרת הלימודים היא העשרה או מילוי חסר בנשמה.
במסגרת פגישות ייעוץ קריירה שאני עורך עם אנשים שונים, לא פעם יוצא לפגוש אנשים צעירים, אקדמאיים, שלמדו תואר ראשון בתחום מסוים ומצאו את עצמם עובדים בתחום אחר לחלוטין. לשאלה מדוע בחרתם ללמוד דווקא את התואר הזה, פעמים רבות אני נתקל בתשובה המשלבת משיכת כתפיים, גמגום מנומס, ושינון בין השיניים: "זה מה מצא חן בעיני" , או "זה מה שחברי הלכו ללמוד, אז נרשמתי גם".   לעיתים קרובות אני גם שומע תשובה בנוסח: " זה המסלול שיכולתי להתקבל אליו".
יש חשיבות רבה ללמוד ולהתפתח. חשוב ללמוד על מנת להתקדם בעבודה  ו/או להשיג משרה ראויה ולא פחות מזה, חשוב גם ללמוד בשביל הנשמה. העניין הוא שצריך לדעת מתי ללמוד עבור הקריירה ואיך לבחור מסלול לימודים שאכן מתאים לכך, ומתי ללמוד על מנת להתפתח אישית, בשביל הנשמה. לצערנו, לא תמיד אנחנו יכולים לאחד בין הרצון להתפתח בקריירה, לבין הרצון למלא את החסר בנשמה שלנו.
יוצא מכך שבחירת מסלול לימודים, בעיקר בבחירת מסלול לימודים  אקדמי, כדאי שתעשה בחפיפה לתהליך פיתוח הקריירה. תוך כדי בחירה ראשונית של כיוון הקריירה. כאשר עיתוי הלימודים צריך להיות מותאם לשלבי ההתפתחות של הקריירה. אתן דוגמא: אם מישהו רוצה להיות רופא וזהו מסלול הקריירה שבחר עבור עצמו, קרוב לוודאי, שהצעד הראשון שעליו לעשות עבור זה הינו להירשם לבית ספר לרפואה.  לעומת זאת, אם מישהו מתכנן להתקדם במסלול הניהולי, עליו להתחיל לעבוד במשרה כלשהי, לבחון מה המועד הנכון לצאת ללימודים ומה הוא המסלול המתאים. האם נכון יהיה עבורו. סיום לימודי תואר במנהל עסקים אינו מספק על מנת להתקבל למשרה ניהולית, במרבית המקרים. מניסיוני, מבין אלו המסיימים תארים אקדמיים, או קורסים מקצועיים, ישנם לא מעט שמחפשים עבודה בתחום הלימודים, מיד לאחר סיומם, ורבים מהם, כאשר הם לא מוצאים משרה כזאת, זונחים את הלימודים ופונים למסלולי קריירה שונים, בלתי קשורים ללימודים. בחלק מבתי הספר שמלמדים קורסי הסבה למחשוב, נרשמים ללימודים מקצועיים, אנשים שמעוניינים לעשות הסבה מקצועית. וכך קורה שרבים מסיימים קורסי תכנות, קורסי בדיקות תוכנה, קורסים לכתיבת אפליקציות לטלפון סלולארי, אבל ממש לא מודעים לעובדה, שעל מנת להתקבל לתפקיד, אשר בדרך כלל, אין להם ניסיון מקצועי כלל, עליהם להיות מוכנים לשלם את מחיר "דמי הלימוד" כפי שאני מכנה זאת. זה הוא המחיר של ירידה זמנית בשכר, שמאפשרת לבוגר קורס, ללא ניסיון תעסוקתי בתחום, להתקבל למשרת מתחיל ולהסב את הקריירה שלו. פגשתי באחד מבתי הספר האלו, במסגרת הרצאה על תכנון קריירה שהעברתי, בוגרת קורס כתיבת אפליקציות למכשירים סלולאריים. אותה גברת, שמשה כטכנאית רנטגן באחד מבתי החולים בצפון הארץ ומשחשה תחושת מיצוי, החליטה להירשם לקורס על מנת לעשות הסבת קריירה. המחשבה עצמה, בהחלט הגיונית. אך היא לא לקחה בחשבון שיהיה עליה לעבוד בשכר נמוך, בהרבה מזה שהייתה רגילה אליו, לפחות בתחילת עבודתה כמתכנתת, וזאת על מנת להתקבל לעבודה ולצבור ניסיון מקצועי. לזה כמובן לא הייתה מוכנה. ובאופן די ודאי, סיכוייה למצוא עבודה כמתכנתת אפליקציות  נהיה קלוש .....
בן של זוג חברים סיים תואר בהנדסת תוכנה והתקבל למשרת בודק תוכנה, ללא ניסיון באחת מחברות האינטגרציה. באופן מפתיע, אותה חברה הציעה לו שכר של 12,000 ₪ בשנה הראשונה. ואותו בחור סירב במחשבה שזאת משכורת נמוכה לבוגר תואר בהנדסת תוכנה. אותו בחור לא קיבל יותר הצעות כאלו, במרבית המקומות בהם התראיין לאחר מכן, הוצע לו שכר נמוך משמעותית. כיום הוא עובד בתחום אחר לחלוטין וניתן להגיד שהלימודים שלו ירדו לטמיון.
רבים שואלים אותי, במסגרת פגישות לייעוץ קריירה על התרומה של תואר שני לקריירה. לטעמי, התרומה של השכלה גבוהה לקריירה היא רבה, ויכולה לסייע לנו רבות להתקדם בעבודה, להבין יותר, לראות את התמונה המלאה.  יש לי סוג של ויכוח על העיתוי ללימודים אלו. יש כאלו שטוענים - תואר שני יש ללמוד, מיד לאחר סיום תואר ראשון. טיעונים בעד:  יש הרגלי למידה, החומר טרי בראש. טיעונים מכובדים, לכל הדעות. אם תשאלו את דעתי - הייתי מעדיף שתואר שני יילמד אחרי 5 עד 7 שנים בתוך העבודה, בתוך הקריירה - כאשר החומר הנלמד אינו תיאורטי בלבד - אלא, בא לרכז את התמונה של כל מה שלמדנו בתואר הראשון ומימשנו בעבודה המעשית בשנים האחרונות. כאחד שלמד את התואר השני, לאחר שנות קריירה רבות, נתרמתי ממנו, לטעמי האישי, הרבה יותר מאלו שהמשיכו ללמוד לתואר השני, ישר אחרי הלימודים לתואר הראשון. אבל זאת רק דעתי, כמובן.
ישנה קבוצה גדולה ומכובדת שעובדים בארגונים שמעודדים את העובדים לצאת ללימודים אקדמאיים ואף מתנים את ההתקדמות למשרות ניהוליות, עליה בדרגה , עדכון שכר בהצגת תואר אקדמי. עבור חלקם, הלימודים מהווים סוג של "הכרח", אחרים, מן הסתם נהנים מהם ומפיקים מהם לא מעט. רבים מהם מתכננים את הקריירה שלהם, ביחד עם הארגון בו הם מוצבים, כך שיוכלו להתקדם ולהתפתח. ניתן לראות באוניברסיטאות ובמכללות השונות אנשי צבא, עובדי בנקים ועוד.
השורה התחתונה היא, שלימודים אשר מטרתם לסייע לנו בקידום הקריירה שלנו, ראוי שישקלו תוך כדי תהליך ניתוח ובחירת הקריירה ולא במנותק ממנו. כוונתי כמובן, ללימודים, אקדמאיים וגם לקורסים להכשרה מקצועית, במקביל.
ייתכן שבתי הספר האקדמיים והמקצועיים לא בהכרח יתמכו בדעתי , זה יכול לדחות לימודים של לא מעט סטודנטים. מצד שני, אלו שיתחילו ללמוד, יהיו בשלים יותר, ואחוז ההשמה במקצועות הנלמדים יגבר. כך שבסופו של תהליך גם בתי הספר , האוניברסיטאות והמכללות למיניהם יצאו מורווחים מן התהליך.

טואול - בניית אתרים