מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!


בדף זה תוכלו למצוא מאמרים שונים בעולם התוכן של הקריירה והאימון, אותם אני כותב, מפעם לפעם, בעקבות מפגשים עם מאומנים, חברים, לקוחות ותלמידים שאני מלמד מאמרים וספרים שמזדמן לי לקרא.
מוזמנים לכתוב לי תגובות ודעות בדף צור קשר. מבטיח להתייחס לכולן.
על מנת לקרא את המאמר המלא, יש ללחוץ על כותרת המאמר. פניה בלשון זכר נעשית מטעמי נוחות בלבד. האתר והמאמרים פונים לנשים ולגברים כאחד.
חיפוש :

חטא היוהרה


נתקלתי בחטא היוהרה פעמים רבות בחיי. ביתר עוצמה, פגשתי בו כשנפגעתי בתאונה ב2010 ונדרשתי לטיפולים רפואיים רבים, בידי רופאים שחלקם הגדול לא התעניין בי, לא דיבר איתי ולא שאל אותי. גרוע מכך, לא התעניין במה שרופאים אחרים כתבו ופעמים רבות סתרו את דברי קודמיהם, בלבלו אותי מאוד וחלקם אף אולי החמירו את מצבי.

שאלתי את עצמי לא פעם מהיכן זה נובע. למה בני האדם חושבים שהם יודעים את כל מה שצריך לדעת ולא מוכנים לקחת בחשבון שאולי הם טועים. למען האמת, אני נתקל בתופעה בתחומים רבים בחיים, עם מאמנים קולגות, עם בעלי מקצוע אחרים, שתמיד יודע הכל, עם אנשי מקצוע בתחומים שונים ועוד.

שאלתי את עצמי, אם כל כך הרבה אנשים חוטאים בחטא זה, אולי גם אני חוטא בו? וכפי שאתם יכולים לדמיין לכם, כשמחפשים מוצאים. מצאתי שאני חוטא בתחום שיווק העסק שלי. הייתי בטוח שאני יודע, פעלתי על פי הידע הזה, קיבלתי תוצאות, בדרך כלל לא הכי מוצלחות, ואמרתי לעצמי, אנסה שוב.  ברוב תחומי חיי, אני לא נופל לבור הזה, כי אני רואה את עצמי כאדם לומד שכל הזמן שואל את עצמו, "האם עשיתי נכון? האם ניתן ללמוד מזה ולעשות אחרת?" 

איך עושים את זה? באמצעות קבלת התובנה שכל מה שאני יודע, זה מעט מאוד ממה שאפשר לדעת על אותו התחום ולעיתים, על ידי חיפוש תשובות מחוץ לי, אצל אנשים אחרים, ספרים, אינטרנט וכו'. אני יכול ללמוד ולתקן. זאת תובנה שמובילה אותי שנים רבות והתחדדה בזמן שלמדתי אימון ב Landmark Education  ולאחר שנים רבות, גם בתות תקשורת. 

חטא היוהרה עשוי להשאיר את החוטא בו תקוע במקום, ללא הצלחה, או עם הצלחה חלקית תוך האמונה שזאת התוצאה הכי טובה שניתן להפיק מהסיטואציה.

לפני כשבוע היה לי את הכבוד להציג תחום שיווקי בעסק שלי. כמי שהקים וניהל חברת השמה טכנולוגית במשך לא מעט שנים, הייתי בטוח שבתחום זה, אין לי בעיות ואני מסודר. אני עוסק בשיווק לא מעט ואנשים מתייחסים ומגיבים כשהם רואים את הפעילות שלי בתחום זה. ההצגה הייתה בפני פורום שמטרתו, מראש, לתת לי משוב  והמלצות חדשות למימוש. 

תוך כדי שאני מקשיב לחברי הפורום ושומע אותם מגיבים, ונופל לי האסימון שיש לי בעיה בתחום השיווק. מסתבר שמרבית האנשים בפורום, לא ממש הבינו את המסר שלי. לא הבינו מה רציתי להגיד להם.

אני מוכרח להודות שמצאתי את עצמי מופתע. איך לא מבינים אותי? הם סתומים? אני עד כדי כך לא ברור? ואז, כאדם שעבר תהליכים אימון רבים ואיכותיים, נפל לי האסימון. קלטתי שאני נמצא באירוע שכל כולו מתנה עבורי. סוג של סטירה, שמטרתה לנער אותי מחטא היוהרה, שבו חטאתי, לקחת צעד לאחור, לתקן את הדרוש תיקון ולצאת שוב לדרך.

המסקנה שלי מהסיפור שלי, היא שגם אדם מיומן מאוד עשוי בלי משים, ליפול למלכודת של  חטא היוהרה ולפספס את מטרותיו, מבלי להבין מדוע ולעיתים, במקרים קיצוניים גם להתרסק ואף לסגור את העסק.

הפתרון טמון בלשאול שאלות. לשאול את עצמי כל הזמן שאלות על התהליך, על הדרך, על האסטרטגיה. שום דבר אינו מובן מאליו. המובן מאליו הוא האויב של האדם הלומד. לשאוף כל הזמן ללמוד דברים חדשים. אבל מעבר לזה, ללמוד להקשיב לאחר. להקשיב לדברים הנאמרים, לדברים שלא נאמרים ולשפת הגוף של המדבר. להבין את כוונתו, את רצונו ולהימנע מההנחה שאני יודע הכל מראש.

רק כשנכנסים לעולמו הפנימי של האדם ומקשיבים לו באמת, אפשר לנסות להבין מה עובר עליו. דבר שלמדתי לעשות רק אחרי שקיימתי עשרות תהליכי ייעוץ ואימון.

אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לשבת בפורום הזה, "לקבל את הסטירה שלי "ולהתעורר. בין היתר בשביל הזכות לשתף אתכם בחוויה, קוראי הנאמנים.  

 

טואול - בניית אתרים