מרצה, יועץ קריירה
ומאמן להגשמה
  

דובי צ'יזיק
כי על קריירה לא מתפשרים!

  1. דף הבית
  2. /
  3. שאלות ותשובות

השאלות והתשובות המוצגות כאן, הן חלק מהשאלות שמגיעות אלי, שלדעתי, עשויות לעניין את הקהל הרחב.
אם יש לכם שאלות בתחום הקריירה שלכם, מקומות בהם אתם תקועים בחיים שלכם,  או הערות,אתם מוזמנים לפנות אלי דרך צור קשר.
מבטיח לענות על כל שאלה רלוונטית.
על מנת לקרא את התשובה שלי, מוזמנים לעשות קליק על כותרת השאלה.חיפוש :
כל חיי ידעתי שאני רוצה להיות מהנדס כמו אבא שלי. התחלתי באוקטובר את השנה השנייה שלי בלימודים, פתאום זה נראה לי קשה מדי, המון שעות שאני משקיע בהבנת החומר, אני כמעט לא יוצא לבלות כבר. כל הזמן מקבל עוד ועוד מטלות ואני מרגיש שאני טובע. לאחרונה התחלתי לחשוב על עזיבת הלימודים ועל נסיעה לטיול בדרום אמריקה לכמה חודשים, לנקות את הראש. ראיתי את הפינה שלך וחשבתי לשאול אותך מה דעתך בנושא?

מי קבע שהגשמה אישית של בני האדם צריכה להתרחש דווקא בעבודה? האם יש לכך הוכחה מדעית ?

עבדתי עד לאחרונה כ30 שנה במשרה במגזר הציבורי ופרשה לפנסיה מוקדמת כאשר חשה חנוקה במקום העבודה. שלום לך דובי, ראשית, אני קוראת את הפינה שלך ואני חייבת לפרגן לך שהשאלות שאתה מפרסם והתשובות שלך ממש מספקות מידע ערכי רב וחומר למחשבה. לשאלתי: פרשתי לפנסיה מוקדמת בגיל 56, לפני כחודשיים, לאחר כ 30 שנות עבודה במשרד ממשלתי. בשנתיים האחרונות הרגשתי עייפה, ולא הצלחתי כבר להביא את עצמי ללכת לעבודה, מבלי להכריח את עצמי ומבלי לספור את השעות, עד שיום העבודה יסתיים. אני מקבלת פנסיה סבירה ובעלי המפרנס העיקרי. בכל זאת, אני לא רוצה לשבת בבית. אני רוצה לעבוד במשהו שיהיה מעניין, מאתגר, אפילו מספר שעות בשבוע, בעיקר בשביל העניין. שלחתי קורות חיים למספר משרות ולרוב, בכלל לא ענו לי. כאשר כבר חזרו אלי, אמרו לי שאני מבוגרת מדי, או בעלת כישורים רבים מדי למה שהם מחפשים. האם לדעתך, יש לי סיכוי למצוא עבודה כזאת?

עבדתי כל חיי. לאחרונה פוטרתי מעבודתי, ואני לא מצליח למצוא עבודה חדשה. אני כבר ארבעה חודשים מובטל ומתחיל להיות לחוץ. האם יש לי סיכוי למצוא עבודה חדשה בגילי?

עבדתי 10 שנים במשרד עורכי דין בתל אביב כמזכירה. לאחר כ 77 שנים התחלתי לחוש תחושת פספוס והחמצה. ראיתי לידי חברות עם קריירות מפוארות, חלקן הפכו לעורכות דין בעצמן, אחת מהן עובדת כמורה, אחרת נהייתה יועצת ארגונית. השיא היה, כשיום אחד, אחת מחברותי הטובות מרימה לי טלפון ואומרת לי, "שמעי איזה קטע, מחר אני אצלך במשרד לראיון, כעורכת דין שכירה ובהמשך תהיה לי אופציה להיות שותפה". חשתי מושפלת לחלוטין. לא כי משהו לא בסדר עם זה שחברה שלי מצליחה. ההשפלה שלי נבעה מזה שקלטתי שהחיים שלי מבוזבזים ואין לי קריירה. אז עשיתי צעד התייעצתי עם יועצת קריירה שהציעה לי ללמוד פיתוח תוכנה למובייל. נרשמתי, למדתי במשך שנה בערב וסיימתי בהצלחה. לא היה לי פשוט ללמוד אחרי יום עבודה מעייף אבל המטרה הייתה חשובה . עכשיו, כשאני מחפשת בתחום עבודה, אומרים לי את חסרת ניסיון, או שלא חוזרים אלי, ואם כן חוזרים אלי, מציעים לי שכר מגוחך של 5,000 שקל לחודש. היום אני מרוויחה 9,0000 ובכל זאת, אני לא ילדה - למה זה מגיע לי? ומה אני יכולה לעשות?

עובדים מעל גיל 40 מתקשים למצוא עבודה. האם זה מחויב המציאות?

שלום לך דובי, סחטן על הפינה החדשה, אני עוקבת אחר השאלות והתשובות ומוצאת שזה ממש מסייע לי ומכוון. אני תלמידת י"ב, עוד כחצי שנה מסיימת תיכון ואמורה להתגייס. שנתיים בצבא עוברות מהר והייתי רוצה מאוד לדעת מה תחומי התעסוקה שעשויים להתאים לי, על מנת שאוכל לכוון את עצמי לאחר השירות ולא אצטרך להתברבר בחיפוש עצמי. תודה רבה מראש.

אני שולח קורות חיים למשרות שמתפרסמות, מגיע לראיונות עבודה, אני מפתח ציפיות, אבל בפועל, לא קורה כלום, אני עדיין תקוע באותה העבודה. אולי תוכל להגיד לי מה לא בסדר איתי?

כשסיימתי את שירותי הצבאי והתלבטתי מה ללמוד, הורי הציעו לי ללמוד משפטים. בזמנו זה נראה לי מגניב. סיימתי את התואר הראשון במשפטים בהצטיינות. נהניתי ללמוד, משהו שמאז שאני עורכת דין, מאוד חסר לי. לאחר התמחות בתחום הפלילי, אליה נרשמתי, למען האמת מתוך סקרנות רבה, המשכתי לעבוד תקופה באותו משרד בו התמחיתי כשכירה ולאחר מכן, התקבלתי לסנגוריה הציבורית. בשנה האחרונה אני מגיעה הביתה מותשת, עייפה ומדוכאת. קשה לי להודות בזה, אבל אני שונאת את העבודה שלי. אני מוצאת את עצמי עושה רע לאנשים. אני מטפלת באנשים בשעתם הקשה ולא מצליחה להיטיב עימם. מוצאת את עצמי מהרהרת, שמא בחרתי בעיסוק לא מתאים לי. ואם, אכן בחרתי לא טוב, האם נכון עבורי לזרוק את כל מה שהשקעתי ולמדתי לפח, רק בשביל להתחיל מהתחלה? אני מתנצלת על כל הרקע הארוך, אבל רציתי להיות בטוחה שתבין את הרקע לשאלתי היטב.

שלום לך דובי, עבדתי 12 שנה בחברה למדפסות וציוד משרדי, שלאחרונה נכנסה לקשיים והחליטה לפטר אותי, החל מ ינואר 2017. כל מה שאני יודע לעשות זה לתקן מכונות ומדפסות. מי יקח אותי לעבודה בגילי?

טואול - בניית אתרים